Военните действия в Украйна, които се провеждат и в акваторията на Черно море, са основна причина за промяна в обитаваните от делфините райони. Това констатират еколози от България, Румъния и Турция, които установяват зачестяване на случаите на дезориентирани делфини в близост до бреговете, обясни Димитър Попов от „Зелени Балкани“. Той посочи, че изместването на обитанията им се наблюдава от север на юг.

„Още през февруари колегите от Турция алармираха за завишена смъртност на обикновени делфини в резултат на заплитане в рибарските мрежи. Установи се, че основният проблем е увеличената плътност на популацията в нетипичен сезон, което свързахме с началото на военните действия и увеличеното шумово замърсяване“, заяви Попов.

Той припомни, че морските бозайници са изключително зависими от своят слух, който е основното им средство за ориентиране в морска среда. Усещането за загубата на ориентация при делфините екологът сравни със заслепяването при човека.

 „Те имат ехолокационен орган, с който си създават представа за това, което ги заобикаля, както и търсят своята плячка – рибата.Войната увеличава шумовото замърсяване в северната акватория на Черно море, което е едно от приоритетните местообитания за китоподобни. Влошените условия на средата чрез увеличеното шумово замърсяване водят до невъзможност да намират своята плячка, което води до изместването им в по-спокойни райони – по-южните части на Черно море. Не е изключено да има случаи на акустична травма, в резултат на това зачестило шумово замърсяване, а оттам - да срещаме по-често дезориентирани делфини по Черноморието“, обясни екологът.

Той подчерта, че най-правилната реакция, ако станем свидетели на бедстващ делфин край брега на морето, е да се обадим на телефон 112 и да изчакаме компетентните органи. 

„Важно е делфините да се държат на повърхността, за да могат да взимат въздух, но опитите за връщането им обратно в дълбочините на морето не е най-правилното решение“, добави той. 

 

Източник: БНР-Бургас