Груби нарушения са открити при проверката на строителните дейности на Арапя и Алепу. Това съобщи на брифинг в Бургас шефът на Дирекцията по национален строителен контрол Иван Несторов. Строителството трябва да бъде временно спряно, като това може да стане със заповеди на общинските администрации в Царево и Созопол, на чиято територия се намират обектите.
За Арапя проверката е установила липса на издадено строително разрешение за пътя до вилното селище, което в момента се строи в боровата гора. Няма издадено становище от екоинспекцията колко дървета могат да бъдат отсечени. В разрешението за строеж е посочено, че там ще бъде изградена една сграда, а не 23 къщички, както е сега по проект.
„В момента има реализирани с нулев цикъл 4 сгради, които са в процес на строеж. Цялата инженерна инфраструктура, която трябва да ги обслужва, също е с неизяснен характер. Тоест няма одобрени проекти, които да регламентират начина, по който ще бъдат обслужвани с ток, вода и канал“ – заяви Несторов.
Освен това строителната площадка не е обградена и обезопасена и тъй като цялата тази територия вече е доста застроена, има опасност да се случи инцидент по време на строителните дейности, допълни той.
Шефът на ДНСК обърна специално внимание, че съгласно изискванията на Закона за устройство на територията, има сключен договор с фирма за строителен надзор на обекта – това е „Строй консулт“ от Бургас. Нейните задължения е да упражнява консултантска и надзорна дейност. Консултантската е свързана с изготвянето на цялата техническа документация, т.е. целият набор от документи, съпътстващи започването на строителния процес. Според ДНСК дружеството не си е изпълнило задълженията по закон и затова ще бъде санкционирано. Ако в продължение на една година има три наказателни постановления, то на фирмата ще бъде отнет лицензът. РДНСК ще извършва проверка на всеки обект, където тази фирма осъществява дейност, търсейки други нейни нарушения.
Що се отнася до ситуацията с Алепу, грешката е на главния архитект на Община Созопол, обясни Иван Несторов. Той е допуснал едновременно укрепване на свлачище и изграждане на три жилищни сгради. Архитектът не е определил като първостепенно в разрешението за строеж изграждането на геозащитното съоръжение.
Директорът на ДНСК посочи, че има незаконосъобразни действия и на другата консултантска фирма, която упражнява надзор за строителството на обекта – „Костов и синове“. Дружеството е отговорно за изготвянето на цялата проектна документация, тъй като на основата на неговия доклад тази документация се внася в общинската администрация, на базата на която пък главният архитект одобрява проектите и дава разрешението за строеж.
„В този си доклад господин Костов, като упражняващ надзор на строителната част, трябваше изрично да разпореди първият етап, касаещ изграждането на геозащитното съоръжение, да бъде обвързан със срокове и да се направи тази разделителна граница в самия строителен процес“, заяви Иван Несторов. И допълни, че надзорната фирма „Костов и синове“ ще бъде също санкционирана от ДНСК.
Директорът на строителния контрол посочи, че сега кметът на Созопол е този, който трябва да издаде заповед за спиране на строителството на тези три сгради, докато не се въведе в експлоатация геозащитното съоръжение.
Проверката на Алепу е показала и че временният път, който обслужва строителния обект, частично навлиза в чужда собственост. Затова той следва да бъде коригиран. Друга констатация е, че изграждането на геозащитното съоръжение не е започнало в цялата част на обекта. Поради тази причина ще се сигнализират и възложителят, и строителят да ускорят темповете, с които да приключат изграждането на това съоръжение, тъй като никой не може да предвиди какви водни количества могат да се излеят на тази територия и това може да провокира започналия строеж, който още не е завършен.
Несторов обаче допълни, че тъй като има разрешение за строеж и на двата обекта, както и наличие на частична проекта документация, не може да се каже, че там има безспорно незаконно строителство.
„Ние говорим за обекти, които са започнати в отклонение на определени текстове от Закона за устройство на територията, за които няма или има частично налична техническа документация“, заяви началникът на ДНСК.
От Дирекцията ще изпратят разпоредителни писма до общините в Царево и Созопол, които да спрат временно строителството на двата обекта. Те са органът, овластен от Закона за устройство на територията, който трябва да издаде съответните административни актове, посочи Несторов.
По отношение на строителството на къмпинг „Градина“ Иван Несторов заяви, че на този етап нищо не може да каже, тъй като собственикът на обекта е залял изкопа, където е била положена фундаментната плоча. В момента, в който започне строителството, от РДНСК ще извършват веднага съответните проверки, за да видят на каква база възложителят продължава да строи. Сега, след като изкопът с фундаментната плоча е закопан, не може да се направи точната преценка дали е на достатъчно разстояние от морския бряг, или не е. Това също е свързано с работата на надзорна фирма, която трябва да регламентира бъдещите нови строителни дейности със своя доклад.