Организатори са бургаското сдружение Инициатива БГ и международната организация Democracy International със седалище в Кьолн.
С това събитие България се включва в международната инициатива „Парламент за бъдещето на Европейския съюз“, която се реализира в страните-членки Германия, Португалия, Естония, Чехия, Словакия и Хърватска през периода 2023-2024 г.
Инициативата цели да продължи и надгради процеса на общоевропейска консултация с гражданите, наречен „Конференция за бъдещето на Европа“. Този единствен по рода си процес, разчитащ на случайни извадки на граждани и обхващащ всички страни-членки приключи на 9 май 2022 г. Процесът беше замислен от Европейската комисия и Европейския парламент с цел включване на гражданите в усилията за подобряване на политиките/договорите на Европейския съюз в няколко направления. Но поради съвпадането по време с ковид-пандемията, тази общоевропейска консултация не получи достатъчно публичност в Европа. Събитията, като това в Бургас (общо седем) се опитват да популяризират вече направените предложения от гражданите, както и да дадат възможност за тяхното допълване, изменяне и даване на нови предложения.
Роза Божинова, координатор на проекта от Инициатива БГ
СЪБИТИЕТО В БУРГАС има за цел да обсъди и допълни или измени предложенията, направени от „Конференция за бъдещето на Европа“ в област Климат и околна среда.
Гражданския парламент се проведе в Регионална библиотека „П.К. Яворов“.
Събитието в Бургас беше открито от народния представител д-р Даниела Божинова (ПП-ДБ). Участие взеха Андрей Ковачев от ПП „Зелените“, Радостина Ценова от Българска фондация Биоразнообразие и доц. д-р Никола Тодоров от Университет „Проф.д-р Асен Златаров“.
Еколозите Андрей Ковачев и Петко Ковачев, между тях Спас Узунов от БФ „Биоразнообразие“
За участие в Гражданския парламент в Бургас пристигнаха партньорски делегации от участващите държави, най-далечната от които Португалия, а също от Германия, Естония, Словения, Чехия и Хърватия. Чуждестранните гости са 30. Същият брой участници ще има и от България (Бургас, София и Варна). Участваха представители на Община Бургас, Областна администрация, бургаски училища и еко-клубове, граждански организации и др.
Начинът на представяне и обсъждане на предложенията бе т.нар. „световно кафе“ – на групи с ротация. Езикът на Гражданския парламент бе английски.
Събитието завърши с обобщение на новите и видоизменени предложения на Гражданския парламент в Бургас за действие на ниво ЕС в област околна среда и климат. Предложенията ще бъдат представени на Европейския парламент