Може ли добивът на дървесина да бъде екологичен и щадящ природата? Оказва се, че това е напълно възможно, а служителите на Държавното горско стопанство в Кости успешно въвеждат Саарландския метод, който позволява добив на висококачествена дървесина без намесата на тежка техника. В ДГС Кости работят по този метод от 2009 година и с увереност заявяват, че ползите от него са видими дори и с просто око. Саарландският метод не е насочен единствено към добива на дървесина, а е начин за стопанисване на гората. В България този метод е част и от проекта за защита на малкия креслив орел „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България” LIFE18 NAT/BG/001051 по програма LIFE на Европейския съюз. Хищната птица е в Червената книга на България, а Странджа е едно от характерните ѝ местообитания.

При Саарландския метод се избират дървета на бъдещето, които трябва да бъдат опазени и отгледани. Те са от всички видове, характерни за гората, обясни директорът на ДГС Кости инж. Цветомир Генов.

Идеята е не само да се добие дървесина, но и да се отгледат дървета, които ще запазят самия вид. Това е и една от големите разлики с класическата сеч, при която дървосекачите работят на големи терени и изсичат дървета, без да се съобразяват от какъв вид са.

Втората разлика е, че при този метод в гората не се влиза с тежка техника и не се работи с машини. След като е определено дървото на бъдещето, което ще бъде отглеждано, се набелязват и неговите конкуренти, които трябва да бъдат премахнати.

Част от кората на тези дървета се премахва и така те се нараняват. По този начин дървото само ще започне да изсъхва. То обаче няма да падне веднага, както се случва при класическата сеч. Така останалите дървета по-лесно се приспособяват към новата обстановка. Освен това дървото-конкурент ще живее още няколко години, в които може да бъде място за гнездене на птици, обясни инж. Георги Георгиев от ДГС Кости. Нещо повече, по самото дърво може да се работи и когато гнездят птици, защото опръстеняването става на ръка. Няма шум и вибрации, които биха могли да уплашат птиците.

Този метод също така съкращава производството на едроразмерна дървесина с поне 30-40 години, защото за избраните дървета се осигуряват добри условия и те успяват много по-бързо да се развият без да губят добрите си качества.

Саарландският метод е изключително подходящ за района на ДГС Кости, защото в Странджа има много защитени територии и горските служители се стремят да сведат до минимум човешката намеса и навлизането на тежка техника.