Иглолистните дървета в Средец са с най-много щети от гъбата – убиец, сочи справка за тази година в сайта на Югоизточно държавно предприятие-Сливен/ЮИДП/. Гъбното заболяване причинява съхнене на видовете и то бе установено преди две години. В световен мащаб все още не е измислено средство за борба с гъбата и единственото решение на проблема засега е санитарната сеч.
През изминалата година в ДГС-Средец за 5 месеца бе извършена санитарна сеч на над 18 000 кубика дървесина. През тази ще бъдат премахнати още 23 000 кубика. Това поставя стопанството в Средец на първо място по най-много унищожени видове в областта. Санитарното премахване на засегнатите видове трябва да приключи в края на месец август, обясни пред Gramofona.com директорът на ДГС-Средец Димитър Янков.
В Карнобат положението с изсъхналите видове също е сериозно. Там са засегнати над 13 000 кубика иглолистни. В Айтос до края на април ще бъде извършена санитарна сеч на над 8 000 кубика, съобщи пред екипа ни директорът на Горското стопанство Костадин Вретенаров.
В началото залесените преди 40 години култури са се развивали много добре, но след 30-та година дървесните видове започват да загиват. Бургаски еколози обясняват, че гъбата се развива изключително бързо, а това се дължи на факта, че тя няма естествени врагове. Един бор например бива унищожен буквално за два месеца.