Сериозно гъбно заболяване мори боровете в Бургаска област. Съхненето на иглолистните видове е установено през есента на миналата година и пролетта на 2017 година. В началото растежът на културите, залесени преди повече от 40 години е бил прекрасен, коментираха най-добрите горски експерти на Бургас.
След 30-та година обаче се появяват и първите признаци на загиване на дървесните видове, каза пред журналисти доц. д-р Здравко Сталев. Той, началникът на Регионалната дирекция по горите инж. Венелин Радков, експертът към Югоизточно държавно предприятие-Сливен инж. Румен Желев и лесовъди от региона показаха как боровете в Банево съхнат и ще бъдат изсечени.
Причината за загинаването на иглолистните видове е промяната на климатичните условия. Няколко поредни години се е наблюдавало засушаване, веднага след което настъпва влажен период. Гъбата е открита сравнително скоро у нас. За нея е характерно, че се развива изключително бързо.
„Една от причините за бързото й разпространение е, че все още няма естествени врагове. След години такива могат да се появят като противодействие”, обасни Сталев. Той показа бор, чиито връх е започнал да съхне през месец март. Два месеца по-късно е унищожено цялото дърво.
Освен в Банево, сериозно съхнене на видове има в Карнобат, Средец, Несебър и Ново Паничарево. Единственото решение на проблема е санитарна сеч, защото в световен мащаб все още не е измислено средство за борба с гъбата.
Вече е създадена експертна комисия от БАН, чиито специалисти ще кажат кое дърво да остане и кое да се премахне. „Дори дадено дърво да има и най-малка вероятност да оживее, то ще бъде оставено”, категоричен бе д-р Здравко Сталев.
Румен Желев допълни, че залесяването е скъпоструващо лесовъдско мероприятие и то се прави там, където гората не е в състояние да се самовъзобнови. „Дори швейцарците, които не страдат от липса на пари, казват че търпението е по-евтино от залесяването”, обясни Желев.
Той бе категоричен, че гората се отглежда със сеч, защото тя нито се прекопава и не се оре. Инж. Радков допълни, че 12 000 дка са засегнатите площи иглолистни култури за Бургаска област.