Община Камено е изправена пред странно, но сериозно предизвикателство, когато почиства деретата и реките си. През 2017 година общината пострада тежко при наводнения, а водната стихия отне и човешки животи. За това тук гледат много отговорно на проблема с проходимостта на деретата и речните корита.
„На всеки три месеца правим обход и следим обстановката“, обясни заместник-кметът Таня Терзиева. Местната власт обаче е изправена пред сериозен проблем. Оттокът на водите се влияе от сезоните и през лятото деретата и речните брегове обрасват с много растителни видове. Оказва се, че голяма част от тях са защитени, като папурът, например.
„Басейнова дирекция ни казва – чистете, но екониспекцията ни дава съвсем други параметри и ние трябва да лавираме“, обясни Терзиева. Тя допълни, че назад в годините е имало и сигнали от природозащитници, че се премахват защитени растителни видове.
„Става така, че ако не почистим подлежим на санкция от Басейнова дирекция, а ако разчистим – ще ни глоби РИОСВ“, допълни още заместник-кметът. Таня Терзиева допълни, че друг сериозен проблем са средствата. „Във всяко едно населено място ние имаме терени за почистване – дерета, реки, язовири. Миналата година това ни е струвало над 160 000 лева“, допълни Терзиева.
Другото сериозно предизвикателство е, че държавата трудно отделя средства, за почисти своята част от деретата и речните корита.
„Последното качествено почистване беше преди 3 или 4 години, по времето на Вълчо Чолаков като областен управител. Лятно време е ужас, защото всичките тези растения стават среда за развитието на комари. И хората се оплакват, защо не почистваме. В същото време екозащитници не ни позволяват. Камено попада във влажната зона Мандра – Пода. Реално тук всичко е заблатено“, допълни още Терзиева.