Горски лесовъди от Айтос се гордеят с една от залесителните си дейности. Пред екип на Грамофона нюз експерти от стопанството показаха на терен как се развиват двугодишни тополи. Със съвсем младата гора ни запознаха зам.-директорът на ДГС-Айтос инж. Георги Николов и шефът на Горски стопански участък – Айтос Рамадан Осман.
Хилядите засадени фиданки се намират в землището на руенското село Люляково, покрай река Луда Камчия. Преди засаждането, на терена също е имало тополи, които са достигнали 20 години.
„Изсякохме ги и с колегите отново залесихме топола. Всичко е направено по технологичен план върху 58 декара. На един декар има 50-60 фиданки“, обясни Рамадан Осман.
Инж. Николов поясни, че мястото не е избрано случайно, а заради влажната почва, която тополата харесва.
„Тези фиданки ще пораснат до 20-22 метра височина, в зависимост от това дали няма сухи години и каква е влажността. Ние отглеждаме фиданките два пъти годишно – през есента и пролетта. После ги следим във времето.
Счита се, че щом след 3-та година процентът на прихващане е висок, то културата е прихваната успешно. Следим изкъсо и да няма замръзване на почвата, което води до изхвърляне на фиданката навън“, допълниха горските специалисти.
Те казаха още, че по годишен план засаждат с различни дървесни видове по около сто декара. Най-подходящи за отглеждане са благун, космат дъб, зимен дъб и цер.
Горското в Айтос разполага и с огромен разсадник, от който произвежда годишно по 400 000 фиданки.