Задължителната оценка за въздействие върху околната среда на строежа край Алепу е спестена, за да се избегне общественото обсъждане. Това заяви бургаският политик Димитър Найденов. Според него Регионалната екоинспекция е трябвало да започне процедура по ОВОС преди да издаде строителното разрешение през 2017 год. Вместо нея обаче РИОСВ Бургас е направила само оценка за съвместимост.

„Директорът е излъгал, че дейността по изграждането на хотела не попада в Приложението на Закона за опазване на околната среда, а той попада. Според мен е спестено, за да се избегне задължителното в този случай обществено обсъждане. Тогава хората щяха да реагират и на много ранен етап проектът щеше да бъде спрян, вместо сега да се борим с един незаконен строеж“, коментира Найденов.

Прокуратурата също оспорва решението на РИОСВ да има само оценка за съвместимост, вместо ОВОС. Според държавното обвинение едното нарушение е, че това решение не е на директора на инспекцията, а на негов заместник. Второто нарушение, което открива прокуратурата е именно липсата на Оценка за въздействието на околната среда. Според прокурор Андрей Червеняков оценката е задължителна когато става въпрос за крайбрежна зона или свлачище.

Адвокат Елисавета Василева, която защитава правата на фирмата инвеститор е на противоположното мнение. Тя уточни, че преценката за липсата на ОВОС не е само на РИОСВ, а и на Министерството.

„Част от спора е минал и през МОСВ и тяхното становище е, че не е необходима ОВОС. Теренът не попада в обхвата на приложението, което цитира прокуратурата. То касае брегоукрепителни дейности, а нашето съоръжение не е на самия бряг, където сушата среща морето, а по-навътре“, коментира Василева. Делото ще продължи на 12 юли.