Задоволство от постигнатите резултати, по работата със защитеното Атанасовско езеро край Бургас, изразиха представителите на Българска фондация Биоразнообразие – Спас Узунов и Радостина Ценова. Отчетът им идва в края на шестгодишния LIFE проект „Лагуната на живота“. Дейностите им са свързани с опазване на езерото, подготвили са инфраструктурата, която е необходима циркулацията на водата, а операторът на Солниците трябва да поддържа екосистемата.

„Изградихме три големи диги, които не са възстановявани повече от 40 години. Езерото е разделено на басейни, за да може водата да циркулира по-добре, а това беше ключова и много скъпа дейност. Почистиха се солените канали, изградиха се диги, мини валове и шлюз“, разказа Радостина Ценова.


 

По думите й сега цялата техническа инфраструктура е налична, но зависи как ще бъде управлявана тази система.

„Сега държавата трябва да влезе в ролята си и да се погрижи за нормалното функциониране на екосистемата“, заяви Радостина Ценова.

Атанасовското езеро е уникално място, още два подобни обекта има в страната, това са Поморийското езеро и Шабленска Тузла, обясни Спас Узунов.

„Решаването на въпроса с водното захранване на езерото е  много ключов за бъдещето на екосистемата, ако искаме ние да имаме такава и да имаме биоразнообразие, а опазването е приоритет на държавата“, категоричен е Спас Узунов.
 




По думите му, ако не се вземат мерки, всичко направено и изградено през тези 6 години ще се саморазуши. А това ще наложи нови инвестиции и много по-скъпи.

Сега е нужно да бъдат поставени помпи, които да помагат за преливането на солената вода в басейните. Това е нужно за солодобива, за калонаходището и съхранението на лечебната кал, както и за други процеси. Ако не се поставят помпи, ще се наложи да се отворят шлюзовете и да се запълнят басейните с морска вода, но пък това ще унищожи местообитанията на гнездящите птици, които са едно от най-големите богатства на Атанасовското езеро.