Бургазлии имат шанса да напишат новата европейска директива за качеството на въздуха. Градът ни е част от европейския проект Codeciding Europe, който обединява 10 града в търсене на решения за по-чист въздух. Любопитното е, че ние сме най-малкият участник и единственият град, който не е столица. Въпреки това Бургас има пълното право да е част от проекта, категоричен е неговият координатор Петко Георгиев от „Проинфо“.
„Бургас има уникална комбинация от някоко фактора, които го правят много интересен. От една страна е един много динамично развиващ се индустриален център – има тежка индустрия, пристанище. От друга страна има уникална природа в града и около него, а също така е и център на туристическа индустрия, което поставя на много високо ниво изискването за качеството на въздуха. Като имаме предвид, че и Общината е била доста активна в тази посока, а тук има и силни местни структури, които работят по екологични въпроси, просто направиха Бургас идеалният избор“, обясни Петко Георгиев.
Проектът е разделен на три етапа, като в момента върви първият от тях. Неговата цел е да посочи проблемите, които виждат жителите на съответния град. Мненията ще се събират на специална платформа до края на март. От април до юни всеки ще може да предложи своите решения за подобряване качеството на въздуха. Третият етап ще бъде от юли до септември, когато ще се гласува за направените вече предложения.
Те ще отидат директно в Европейската комисия, която догодина ще приема новата директива за качеството на атмосферния въздух.
В момента бургазлии се оказват най-активните участници в европейския проект, с най-много попълнени анкети. Платформата на проекта ще остане активна и всеки ще може да се включи по всяко време.
Codeciding Europe е изключително любопитен проект, защото дава възможност да се съживи гражданското участие при взимането на важни решения. „Ние като държава не сме много напред в подобен тип неща, но в много части от Европейския съюз, а и извън него, такъв вид инициативи се използат реално за създаване на законодателство“, допълва Петко Георгиев и дава за пример Исландия. Малката държава е избрала този начин, за да напише новата си конституция.
Ако и вие имате идея как да се подобри въздухът в Бургас, можете да се включите в проекта, като попълните анкетата ТУК