Бургас започва работа по два проекта, свързани със зелената енергия. И по двата градът ни ще работи пилотно, съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов. Първият е свързан с изграждането в цялата страна на станции за зареждане на електромобили. Вторият проект предвижда тук да се изгради станция за производството на зелен водород и станции, които да зареждат автобуси и тежкотоварни машини.
„Идеята е автобусите по някои от най-натоварените линии, не само в града да бъдат на водород. Така ще се мине почти изцяло на зелена енергия. Тук ще бъде пилотната станция за зелен водород, така че да затворим цикъла“, обясни министър Христов.
На електрическите автобуси не им достигат километри в енергия, за да пътуват по извънградските линии и за това обслужват само вътрешния транспорт, обясни кметът Димитър Николов. Идеята е да се кандидатства за финансиране и Общината да замени да допълни автопарка на Бургасбус и с автобуси на водород. „Така ще е икономически по-изгодно, а по-комфортно, защото ще се пътува с нови автобуси“, допълни Николов.
В момента общинският превозвач разполага с машини, които са на метан, дизел и електрическа енергия.
"Ако включим в този микс и водородно задвижване за извънградските линии, ще бъдем по-сигурни от икономическа гледна точка. В момента правим анализ, за да сме наясно колко автобуси ще бъдат нужни според връзките между населените места в общината и кварталите на града", обясни градоначалникът.
Той уточни, че ще се кандидатства по норвежката програма, по която в момента се финансира и проект за внедряване на възобновяеми енергийни източници в детска ясла №3. Отоплението и охлаждането на яслата ще бъде с геотермална енергия. 22 сондажа на дълбочина от 100 метра ще осигурят необходимата гореща вода. По предварителни разчети сметките за ток на градината ще паднат с 80%.