Когато държавата е дезертирала от питейното водоснабдяване на населението, всякакви палиативни мерки са временни, защото водата зависи от природата. Това коментира в ефира на NOVA бившият министър на околната среда и водите Асен Личев.
Той съобщи, че още през 2001 год. Министерски съвет е приел програма за справяне със сушата. В нея е предвидено изграждането на нов язовир за питейно водоснабдяване на най-южните части от Южното Черноморие. Язовир „Индже войвода“ е трябвало да се изгради в Странджа, такъв язовир обаче и до момента няма, а за този регион се използва язовир „Ясна поляна“, обясни Личев.
Той допълни, че в момента 200 000 българи са засегнати от безводие. Засушаването е ударило най-сериозно Западна и Югозападна България, а най-рисков в момента е язовир „Стреченска бара“, който осигурява питейна вода за Монтана и Враца. В същото време Черноморският басейн е с най-големи загуби на вода, допълни бившият министър. Той обвини ресорните институции в пълно бездействие.
„Ако беше изпълнена програмата, щеше да има още през 2010 година язовир „Индже войвода“ и нямаше да има проблем с водоснабдяването на най-южната част на Черноморието. Нямаше да са изхарчени и 60 млн. лева уж за резервно водоснабдяване на Бургас през язовирите „Ахелой“ и „Порой“, коментира Асен Личев. Той допълни, че в момента в тези два язовира наличният обем вода е 2,4 млн кубика. „Това е една трета от количеството, което водоснабдява Варна и Бургас за месец“, допълни Личев.
Той коментира също така и язовир „Цонево“. Наличният му обем е 82 млн. кубически метра, което е повече от всички язовири на Южното Черноморие взети заедно. Този язовир се използва единствено за промишлено водоснабдяване и производство на електроенергия.. „А е трябвало да е включен в питейното водоснабдяване на част от Варненската и на цялата Добричка области.“