В опит да подкрепи завършващите студенти и подпомогне младите учени в България, Българска фондация Биоразнообразие с подкрепата на The Body Shop България стартират конкурс за финансиране на финални бакалавърски, магистърски или докторски тези с до 1000 лв. Поради все по-голямото влияние на промените в климата и техният ефект върху всички сфери на живота ни, за трета поредна година те са акцент в инициативата. Конкурсът е отворен за всички специалности от сферата на биологичните науки, комуникация и журналистика, социални дейности, архитектура, политически науки и икономика. 


През изминалата година бяха финансирани четири дипломни разработки:
Работата на Полина Димитрова от ПУ „Паисий Хилендарски“, която изследва равнинните гори в Горнотракийската низина и тяхното значение за биоразнообразието.
Д-р Милена Кръстанова - докторант към катедра „Анатомия, физиология и животновъдни науки” към Лесотехнически университет, чието изследване се фокусира върху  аквапониката - иновативен метод за комбинирано отглеждане на аквакултури и растения, с цел адаптацията към променящите се български условия и потенциална възможност за нов модел на производство на храна в контролирана среда.
Димитър Димитров – част от магистърска програма магистърска програма “Екология и опазване на екосистемите” в ПУ „Паисий Хилендарски“, който чрез теренни изследвания в по протежението на р. Марица в района на Пловдив, цели да изследва водните кончета като индикатор за ефектите на промяната в климата.

Надежда Максимова, която разглежда регенеративното земеделие в контекста на дълги периоди на засушаване и намаляващ воден ресурс.

Очакванията към новите дипломни разработки са да имат ясен фокус към изследване в едно от трите направления:
– климатични промени и въздействие върху биоразнообразието и природните ресурси, вкл. изследване на ефектите върху екосистемните услуги, конкретни видове, организмови групи, екосистеми или местообитания на видове

– възможности за намаляване на ефектите от климатичните промени или приспособяването към тях, чрез решения, базирани на природата (nature based solutions), зелени иновации, въвеждане и/или прилагане на политики за опазване на биоразнообразието и природните ресурси или повишаване на обществената информираност;
– взаимовръзката между климатичните промени и социалната справедливост, или как промяната в природните ресурси и в богатството на биоразнообразието се отразява върху живота на хората и икономиката.


Могат да кандидатстват студенти последна година във всички български висши учебни заведения (бакалаври, магистри и докторанти), както и български студенти, които учат в чужбина, но чиято дипломна работа попада в тематиката на конкурса и е свързана с България.
Необходимо е да се попълни предложение за финансиране на дипломна работа, съобразно приложения формуляр, който може да бъде намерен с условията за кандидатстване и оценка на  https://bit.ly/3NqCzNA.


Финансирането на всяка дипломна работа е на стойност до 1000 лева. Кандидатите трябва да представят своите предложения до 31.01.2023 г. на e-mail [email protected].

За въпроси във връзка с конкурса, може да се свържете с Александър Николов – комуникационен експерт към БФБ на тел. 0877770809 или на [email protected].


Конкурсът за Дипломни работи се осъществява в рамките на Проект “Game On | Do not let the climate change end the game“, чрез съфинансиране от програма DEAR (Development Education Awareness Raising) на Европейската комисия и с финансовата подкрепа на The Bodyshop България и инициативата „Нека чуем гласа на младите“.