Българска фондация Биоразнообразие /БФБ/ обявява 2024 за Година на живите пясъци, защото те са оазис на биоразнообразие на границата между морето и земята. Но дюните са и много уязвими и крехки, всяко едно наше действие и бездействие може да доведе до тяхното унищожение, а с това и на морето, каквото го познаваме.

„Посвещаваме 2024 г. на дюните и тяхното опазване, за да останат живи пясъците им. Издадохме специален календар по темата, с покупката на който, Вие подпомагате консервационните, юридическите, информационните и образователни дейности за дюните в България – домът на живите пясъци“ – споделя Спас Узунов от БФБ, един от авторите и фотографите на календара.

Календарът съдържа красиви пейзажи от българското Черноморие, където са запазени последните парчета от нашите живи пясъци. По-голямата част от снимките са на Спас Узунов, но има още и на Георги Попгеоргиев, Тайлър Фокс и Светослав Спасов.
Текстовете са подготвени от Спас Узунов и Радостина Ценова и представят видовете дюни, как са възникнали, какво ги заплашва, както и типичните им обитатели - птици, земноводни, влечуги и растения. Календарът е специален - всеки месец се превръща в красива картичка, която може да се използва за всякакви поводи.

Със средствата ще бъдат извършени някои от следните дейности:

- Поставяне на ограничителни ограждения;

- Изграждане и поставяне на дървени скари;

- Изработване и поставяне на информационни табели;

- Подсилване с типични за дюните видове.

Всяка една от тези дейности може да възстанови и опази #Живитепясъци на българското Черноморие. 50% от цената на всеки календар са вашето лично дарение за живите пясъци на България.

Ако не сте фенове на календарите, но кампанията ви е присърце може да направите лично дарение - Банка ПроКредит АД, IBAN: BG96PRCB92301016330328,

Получател: Българска фондация Биоразнообразие, Основание: Дарение за "Живите пясъци"

Календарът може да се поръча от онлайн магазина на БФБ или да се купи в нашите офиси в София и Бургас.

Дюните са едни от най-ценните местообитания. Те се раждат от пясъците и се развиват от природните стихии – вода и вятър, подпомогнати от живия свят в сложен процес, за който са необходими хилядолетия. Тяхното местоположение ги прави важен фактор за опазването на плажовете, намаляване на ерозията на морския бряг и предпазване на населените места и хората от наводнения и бури. Те са последните убежища на редица редки видове растения и животни.

Дюните у нас са няколко вида - зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни.