Преди 30 години един от най-красивите резервати в парк Странджа е обявен за резерват. Името му е Средока, а обявяването му е бил с цел запазване на характерните за природния парк горски екосистеми и защитените видове от Червената книга на България.
Резерватът се намира близо до село Стоилово, което е на около десет километра от Малко Търново.
Флората в резервата е доста разнообразна, разказа за Грамофона нюз пиарът на природен парк „Странджа” Йоана Гюрова.
В Средока се срещат източен бук и вековни дървета от странджански дъб-лъжник. Сред защитените видове са колхидски джел, лавровишня и различни видове рядко зелени средиземноморски съобщества.
Площта на Средока е 607,8 хектара и е характерна със защитените видове чашковидна звъника, червена пираканта и големи площи с калуна.
Най-интересният факт за резервата е, че през него преминават 14 километра от меандрите на река Велека. От историческа гледна точка на територията на Средока се намира местността Петрова нива, свързана с едно от най-важните исторически въстания, Илинденско-Преображенското. Близо село Стоилово има и красив параклис „Света Марина”, както и пещера.
Когато обявяват Средока за защитена територия, започват проучванията за резерват Тисовица, който се намира до село Кондолово.
На територията на природния парк има общо пет резервата. Сред тях е и най-старият в България – Силкосия. Той е обявен за защитена територия през 1931 година.
Снимка: niki_spasov / Shutterstock и www.hotelmap.bg