Всеки ден от сушата и чрез вливащите се реки в Черно море навлизат 3 тона пластмаса. Това съобщиха от екоорганизацията „Грийнпийс“, чийто ветроход „Rainbow Warrior“ акостира на Морската гара в Бургас. 40 % от всички отпадъци, открити във всички европейски води, включително по плажовете, континенталния шелф и на морското дъно, са от пластмаса. 94 % от пластмасовите боклуци в моретата се намират на морското дъно. Най-високи концентрации са намерени по плажовете.

Пластмасата съставлява по-голямата част от морските отпадъци по две основни причини: Първо, поради ниската цена, лекотата и способността ѝ да приема всякаква форма, тя се използва в много продукти. Второ, пластмасовите стоки не са биоразградими, само се разпадат на по-малки парчета. Така нар. „микроплостмаса“ е особена опасна за човека, тъй като се поглъща от морските животни и от там попада на нашата трапеза.

Сред най-често срещаните пластмасови замърсители са опаковките за еднократна употреба – торбички, бутилки, чашки за кафе и чай, сламки, бъркалки и др. подобни. По-големите от тях оказват унищожително въздействие върху костенурки, морски птици, делфини, тъй като причиняват заплитане, задавяне, задушаване и недохранване на животните.

За да се спре замърсяването с пластмаса, рециклирането е задължително, но това не е достатъчно. Необходимо е споменатите по-горе изделия да се правят от биоразградими материали или от такива за многократна употреба. В Европа първата страна, забранила пластмасовите прибори за еднократна употреба, е Франция. В България добър пример в това отношение е Община Кюстендил.

Корабът на „Грийнпийс“ ще остане в Бургас до понеделник. Днес и утре ще е отворен за посещения на граждани (в събота – от 16:00 до 19:00 часа, в неделя – от 10:00 до 13:00 и от 16:00 до 19:00 ч.). От българския клон на организацията са предвидили различни забавления и съпътстващи събития, като във вечерите по време на престоя ще бъдат прожектирани безплатно филми с екологична тематика.