Тази година броят на двойките царски орли нарасна с още една и след три години без промяна в числеността на популацията, те вече наброяват 29. През пролетта загнездиха 21 от тях.
Голям процент от птиците пристъпиха към размножаване много рано, около средата на март. От друга страна, седем от традиционно размножаващите се двойки започнаха да гнездят много късно – едва в средата на април, най-вероятно заради резките промени във времето, които бяха често явление тази година.
През 2018 броят на малките у нас е 24. Средният гнездови успех е 1.14 излетели малки на гнездяща двойка, което е близо до стойността за последните три години – 1.2 малки на гнездяща двойка. Това е много добър показател и дава надежда за увеличаването на популацията на вида в България.
При три от двойките малките излетяха между 25-ти и 31-ви август, което е рекорд за късно излитане на птици, на само за популацията у нас, но и по света.
В Европейска Турция мониторингът на двойките царски орли се осъществява от екип на БДЗП и Doğa Derneği/ BirdLife Турция. Гнездовият успех на вида там е много висок – 1.4 излетели малки на гнездяща двойка. За сравнение миналата година той бе 1.36 малки, а през 2016 - 0,98. Като цяло тракийската популация на вида все още е в процес на увеличаване, като в момента наброява между 80 и 90 двойки.
Редовният мониторинг на гнездящите двойки царски орли се извършва от екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на LIFE проекта „Земя за царския орел“, чиято основна цел е възстановяването и подобряването на ловните местообитания на световно застрашения вид.
Източник и снимка: Българско дружество за защита на птиците/BirdLife България