При преброени почти 100% от бюлетините за повече правомощия на президента Реджеп Ердоган са гласували 51,22%. Против са 48,78%.

Преднината на Ердоган е много малка, но се очаква отговорите „да” да бъдат малко над 51% – достатъчно, за да бъде признат референдума за валиден.

Разликата в момента е малко над 2,5%, което обаче в мащабите на турската държава означава 1 266 646 гласа.

Мнозинството в Истанбул, Анкара, Измир и Одри, както и всички райони, в които живеят предимно кюрди, казаха „не” на повече президентски правомощия.

Българските гласоподаватели на турския референдум са гласували с убедително „не”. Общо 71,84% от тях не подкрепят промените в конституцията на южната ни съседка, срещу 28,16% подкрепа.

В Източна Турция се гласуваше от 7 до 16 часа, а в Западна – от 8 до 17 часа. Секциите в 32 окръга бяха затворени.

Турският вицепремиер Вейси Кайнак заяви, че гласовете „да” на референдума не са толкова много, колкото се е очаквало, но въпреки това водят.

Според съветник на турския президент Реджеп Ердоган хората са одобрили новата система. „Аз се надявам, че тя ще бъде много добра за нашата страна”, допълни Мустафа Акъш.

Междувременно световните агенции съобщиха, че турският президент Реджеп Ердоган вече се е обадил на Бинали Йълдъръм, за да го поздрави за победата на референдума.

Лидери на турски опозиционни партии изразиха сериозни съмнения в истинността на проведения вот заради сигнали за редица нарушения из страната. Те заявиха, че ще поискат повторно преброяване на почти 60% от бюлетините.

Междувременно още едно действие на Върховния избирателен съвет на Турция нажежи страстите между двата лагера. Оттам обявиха, че бюлетините, които нямат официалния печат на Съвета ще бъдат приети за валидни и ще бъдат преброени. Това е безпрецедентно решение, тъй като до момента те се обявяваха за невалидни.

Опозиционните партии обвинят Съвета, както и Анадолската агенция в манипулация на изборните резултати в полза на Ердоган.

В интернет се появиха и видеоклипове, на които се вижда как на много бюлетини едновременно се слага печат за „да” от един и същи избирател.

Опозицията заяви, че нито един резултат от референдума не е окончателен, докато властите не се съобразят с исканията им за повторно преброяване на бюлетините.

Чуждестраните медии не бяха допускани да снимат в секциите. Въпреки издадената на bTV от турските власти акредитация се оказа, че изискванията към журналистите са променени в последния момент и така стотици екипи бяха поставени пред свършен факт.

Източник и снимка: bTV