Островите Хърд и Макдоналд са сред десетките цели на последния кръг от мита на президента Доналд Тръмп, съобщи Нова тв. Но те нямат износ, защото там не живее никой. Президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ налагат реципрочни мита на малка колекция от антарктически острови, които не са обитавани от хора, като част от глобалната търговска война, целяща да утвърди господството на САЩ. 

До островите Хърд и Макдоналд, известни с популациите си от пингвини и морски птици, може да се стигне само по море, пише Wired.

Тръмп обяви страните, които сега подлежат на мита, на пресконференция на 2 април, като използва плакат като реквизит. Допълнителните държави - включително островите Хърд и Макдоналд, които впрочем не са държави - бяха изброени на листове хартия, раздадени на репортерите.

На един от листовете се твърди, че островите Хърд и Макдоналд в момента налагат „тарифа на САЩ“ от 10 %, като с малки букви се уточнява, че това включва „валутни манипулации и търговски бариери“. 

В замяна на това в листа се казва, че САЩ ще налагат „реципрочни тарифи с отстъпка“ на островите в размер на 10%.

Островите са малки. Според съобщенията площта им е 37 000 хектара, което ги прави малко по-големи от щата Филаделфия. 

Според ЮНЕСКО, която обяви островите за обект на световното наследство през 1997 г., те са покрити със скали и ледници. На остров Хърд се намира действащ вулкан, а остров Макдоналд е заобиколен от няколко по-малки скалисти острова. Те са дом на големи популации от пингвини и слонски тюлени.

Австралийският антарктически отдел управлява островите, като опазва околната среда и провежда изследвания на голямата популация от диви животни, както и на влиянието на климатичните промени върху постоянните ледници на островите Хърд и Макдоналд. 

Австралия и редица нейни островни територии, включително островите Коледа и Кокос Килинг, също бяха засегнати от мита в размер на 10 %.

Остров Норфолк, за който Австралия също претендира, получи тарифа от 29%.

„Може да се твърди, че това е в нарушение на международния антарктически дух“, каза Елизабет Бюканън, експерт по полярна геополитика и старши научен сътрудник в Австралийския институт за стратегическа политика.

Съгласно Договора за Антарктида, който насърчава международното научно сътрудничество и постановява, че континентът трябва да се използва за мирни цели, земята в Антарктида не може да бъде собственост на никоя държава. 

От 1953 г. насам обаче Австралия твърди, че островите са австралийски територии. Австралия предявява претенции и към водата около островите чрез закон от 2002 г., с който се създава морски резерват. 

Миналата година страната прие закон, с който разшири границите на този резерват, като увеличи приблизително четири пъти размера му.

Австралийските отбранителни сили наблюдават водите около островите Хърд и Макдоналд като част от операция „Решителност“, която обхваща района на 200 морски мили от континенталната част на Австралия и „приблизително 10 % от световната повърхност“. 

Освен за островите Хърд и Макдоналд, тя се отнася и за водите около островите Коледа, Кокос Килинг, Макуори, както и островите Норфолк и Лорд Хау. 

Австралийските отбранителни сили твърдят, че целта на операция „Решителност“ е да се справи със „заплахи за сигурността“ като пиратството и замърсяването.

Австралийският антарктически отдел твърди, че в района понякога пристигат кораби, занимаващи се с научни изследвания, търговски риболов и туризъм.