Множество нарушения са установени в работата на Генералното консулство в Битоля за придобиване на документи за българско гражданство, съобщи служебният премиер Димитър Главчев по време на парламентарния контрол.
Служебният министър-председател и служебен министър на външните работи прочете част от препоръките от доклад от Министерство на външните работи за подобряване на работата на Генералното консулство на Република България в Битоля в отговор на въпрос от народния представител от "Възраждане" Ангел Георгиев за резултати от разпоредена проверка на дейността на консулството.
По думите на Главчев Министерство на външните работи се отнася изключително сериозно към повдигнатия въпрос, като действия са предприети още от предходния министър на външните работи. Разпоредена е проверка във връзка със сигнал за проблеми в работата на Генералното консулство в Битоля за придобиване на документи за българско гражданство и твърдения за неповредени или некоректно проведени интервюта. Комисията от инспектората е била командирована в Битоля през януари, за да се запознае на място с дейността, обясни Главчев. Той добави, че след проверката са формирани изводи и препоръки за подобряване на работата на Консулство и преодоляване на установените нередности.
Друга установена нередност, за която служебният премиер съобщи, е, че местно лице, изпълнявало дейности по проверка на изрядността на постъпващите заявления за кандидатстващите за българско гражданство и съответно обработвало приетите заявления, е било с функциите на хигиенист в Консулството. Посочената препоръка в доклада е, че тези действия са крайно нецелесъобразни и незаконни, каза още Главчев.
Докладът е представен на 12 март 2024 г от Министерство на външните работи до администрацията на Народното събрание.
Първата нередност, която служебният премиер представи, е за дейността на колцентър за записване на часове за Консулски услуги и предоставяне на информация. На територията на Република Северна Македония е действал македонски колцентър за записване на часове за консулски услуги и предоставяне на информация. Колцентърът е оперирал на цялата територия на Република Северна Македония и е записвал часове за Генералното консулство в Битоля и посолството в Скопие.
По този начин на юридическо лице с неясна собственост е била предоставена възможност за систематизиране и архивиране на данните на десетки хиляди лица, които кандидатстват през годините за българско гражданство, обясни Главчев. Той допълни, че телефонният номер на колцентъра е импулсен, а цената на разговорите не е обявена и е с неясна стойност. Комисията не е разполагала с материали и доказателства по отношение на решението за сключване на договор с външна македонска фирма, няма данни това решение да е съгласувано и одобрено от централното управление на Министерство на външните работи, поясни премиерът. Дадени са препоръки за незабавно прекратяване на договорите и сътрудничество с фирмата от Република Северна Македония.
Друга установена нередност, която Главчев представи, е, че по думите му Консулството е принуждавало клиентите си да ползват услугите единствено на една банка. Не е допускана възможност за плащане на таксите през друга банка или банка, в която клиентите имат лична сметка. Комисията е дала препоръки да се плаща в брой или на банка по избор на гражданите, обясни Главчев. Той допълни, че до момента са проведени срещи с три местни банки за предоставяне на пос терминал за окончателно въвеждане в експлоатация на безкасовите плащания и се очакват указания относно начина на покриване на разходите.
Намесата на посредници и липса на безплатна информация на Генералното консулство в Битоля за гражданите е друга установена нередност, обясни служебният премиер. По думите му не е била налична безплатна информация за предоставените консулски услуги, работното време и тарифите за тях. Липсата на информация дава възможност за спекулации и предпоставка за появата на посредници, които съдействат на гражданите във връзка с консулско обслужване срещу допълнително заплащане, обясни Главчев. Препоръките са Генералното консулство в Битоля да публикува на информационните табла в приемната на Консулската служба, както и на официалната интернет страница и социалните мрежи на представителството, информация, че не работят с посредници във връзка с предоставените консулски услуги.
Като четвърта нередност премиерът представи невъзможността за подаване на сигнали за корупция и нередности. Не са посочени електронна поща или телефон за връзка с инспектората на Министерство на външните работи за предаване на сигнали за корупция и нередности, каза Главчев. По думите му невъзможността да се подадат сигнали извън генералното консулство буди притеснение и липса на мотивация у гражданите да подават жалби и сигнали поради страх от реваншистки действия от страна на служителите.
Друга сериозна установена нередност е при обработката на заявления за придобиване на българско гражданство. Генералното консулство в Битоля е насочило часове за подаване на заявление за придобиване на българско гражданство значително над капацитета за качествено обслужване, категоричен бе Главчев. Това е довело до допускане на грешки и може да бъде направено основателно предположение, че част от интервютата не са провеждани въобще, добави още служебният премиер. Засиленият интерес на лица с българско самосъзнание за получаване на гражданство, неясните правила, както и липсата на информация и контрол, са сериозна предпоставка за наличието на корупционни практики, каза Главчев.
Източник: DarikNews