В Давос, Швейцария, днес приключи работа световният икономически форум, съобщава Асошейтед Прес. Участниците въф форума, около 2500 водещи световни бизнесмени и политици, проведоха над 200 съвещания, на които се обсъдиха проблемите при възстановяването на световната икономика след финансовата криза. Голяма част от срещите бяха посветени на проблемите в банковия сектор.
Участниците отбелязаха, че за миналата година световната икономика е успяла да се стабилизира и сега на дневен ред е стратегията за бъдещето и развитие.Управителя на Дойче банк Йозеф Акерман е заявил, че избора се свежда до два варианта: с всички достъпни средства да се обезпечава достигнатата стабилност или да се опитата да продължат развитието.
От друга страна управителят на Standard Chartered Bank Питър Сандс отбелязва, че вторият вариант крие сериозни рискове и за неговата реализация е необходимо банковата и финансовата система да могат да подържат икономическата динамика. "Ако сгрешим в едното(финансовата система) и пред нас
ще се изправи опасността от нова криза, ако сгрешим в другото(банковата система), може да забравим за възстановяването и намаляването на безработицата", заявил Сандс.
Акерман е приветствал разширението на Г8 до Г20 и е предложил по аналогия с нея да се създаде Г20 на бизнесмените-така наречената B20. Тази структура, според Акерман ще облекчи взаимодействието между политиката и бизнеса на високо ниво.
Една от най-важните срещи на форума в Давос стана извънредното съвещание, на което министрите на финансите и управителите на централните банки от Европа и САЩ представиха на банкерите своите планове за финансови и банкови реформи, но конкретни решения не бяха приети. Важността на тази среща беше определена преди всичко от опасенията на банкерите, че политиците, оказали се в сложна ситуация ще започнат да прибягват до протекционизъм.
На форума не бяха подписани никакви важни решения.Участниците в мероприятието се ограничиха до приемане на документи от общ характер, в които се отбелязва успешният процес на възстановяване, но обърнаха и внимание на непреодоляните последствия от кризата, като най-сериозен от тях е ръстът на безработицата.