Венеция е първият град в света, който въвежда такса за посещение в града. Таксата е от 5 евро, ще касае туристи, посещаващи града без преспиване и влиза в сила през пролетта. Няма да се прилага за деца. Предвижда се и глоба до 500 евро. Приходите от таксата ще се използват за поддръжка на града.
Пренаселването с туристи освен че прави труден живота за жителите, е неприятен и за самите тях. Свръхтуризмът след COVID вълната оказва силен натиск върху инфраструктурата на туристически градове като Рим и Венеция, което кара местните хора да се изнасят поради липса на достъпни наеми. Наемодателите се пренасочиха към високодоходни договори за кратък престой.
През последните три десетилетия Венеция се превърна в една от най-забележителните жертви на нискотарифния свръхтуризъм. В момента градът посреща около 30 милиона посетители годишно, далеч над 50-те хиляди, които имат късмета да живеят там. И повече от две трети от посетителите идват само за ден като преспиват в околни, по-икономични места, често дори къмпинг структури и бунгала. Но Венеция, град, построен върху вода, е изправен пред още повече рискове.
Експлозията на туризма увеличи броя на лодките в каналите на града, причинявайки вълни, които разяждат основите на вековните сгради на Венеция. През миналия август ЮНЕСКО заплаши да постави Венеция в списъка на изчезващите обекти на световното наследство поради „недостатъчни усилия“ за запазване на града. Така се стигна до решението да се таксуват и откажат еднодневните туристи.
Общината на града ще избере 30 дати в годината, за да приложи входната такса. Схемата влиза в сила в края на април и ще има пропускателни пунктове за историческата част на града, а еднодневните туристи ще влизат с дигитален код получен след заплащане. Идеята не пречи на местните търговци, които настояват за фиксирана квота за посетители на града-музей на открито.
Източник: Нова телевизия