Северен Сибир и континетална Канада могат да се превърнат в убежище за милиарди климатически бежанци. Списание Science публикува проучаване по въпроса.
Заради глобанто затопляне тайгата ще се превърне в дом за мниого животни и растения. Тя ще бъде подходяща и за хората, тъй като климатичните изменения ще увеличат биоразообразието в северните екосистеми. В южните територии пък климътът ще стане по-сух и горещ.
Много растения ще загинат, а това от своя страна ще доведе до миграцията на животни на север. Учените смятат, че южните екосистеми все пак могат и да се приспособят към по-високите температури, ако затоплянето не е много рязко.
Големи пожари пък могат да попречат на прогнозирания ръст на биоразнообразието на север. Тайгата представлява 30% от горите на планетата и съхранява около 20% от органичния въглеводород. Такъв тип екосистема има в континентална Канада, Северен Сибир, Скандинавия и Финландия.
За изследването си учените са проучвали над 26 хиляди дървета от черен смърч в канадската провинция Квебек. Анализът на пръстените на дървото показва неговата чуствителност към промените в температурата.
Черният смърч е в основата на местната екосистема. Той служи като убежище не десетки видове мигриращи птици, които снасят яйзата си на него. Животът на рисовете, самурите и елените също е свързан с това дърво.
Източник: Lenta.ru
Снимка: Wikipedia.org