Препоръката се основава на нови данни от клинични проучвания
Световната здравна организация посъветва лекарите да не използват антивирусния препарат ремдесивир за лечение на пациенти, хоспитализирани с ковид-19, като заяви, че понастоящем „няма доказателства” той да намалява смъртността или времето за възстановяване.
Групата от международни експерти за развитие на насоките на СЗО, която е основният консултативен орган на организацията, обяви, че препоръката се основава на нови данни, сравняващи ефектите от няколко медикамента, включително четири международни проучвания, включващи повече от 7000 пациенти, хоспитализирани с болестта.
„След задълбочен преглед на тези доказателства експертната група на СЗО, в която участват специалисти от цял свят, включително четирима пациенти, прекарали ковид-19, стигна до заключението, че ремдесивир няма значим ефект върху смъртността или други важни резултати при болните, като например нуждата от механична вентилация или времето за клинично подобрение”, се посочва в прессъобщението.
Препоръката е публикувана в „Британското списание за медицинска търговия” в петък.
От фирмата производител на ремедесивир, „Джилийд” („Gilead”), отговориха, че препаратът „е признат като стандарт за лечение на хоспитализирани пациенти с ковид-19 в насоки от много надеждни национални организации, включително Американските национални институти по здравеопазване и Обществото по инфекциозни болести в Америка, Япония, Великобритания и Германия”.
„Разочаровани сме, че насоките на СЗО пренебрегват тези доказателства в момент, когато случаите драстично се увеличават по целия свят и лекарите разчитат на „Veklury” (търговското наименование на ремедесивир) като първо и единствено одобрено антивирусно лекарство за пациенти с ковид-19 в приблизително 50 страни”, коментира говорителят на „Джилийд” Крис Ридли.
Съединените щати и Европейският съюз издадоха частични разрешения за употребата на ремдесивир, след като проучвания в първите месеци на панадемията показаха, че медикаментът може да намали времето за възстановяване при някои пациенти с ковид-19.
Миналият месец „Джилийд” обяви, че продажбите на антивирусния препарат през третото тримесечие на 2020 г. са нараснали до почти 900 милиона долара.
Първоначално медикаментът е разработен за лечение на хепатит C, но не успява да се наложи на пазара. По-късно е тестван срещу вируса на ебола, без да покаже особена ефективност. През юли производителят публикува изследване, според което ремдесивир намалява вероятността от смърт при ковид-19. Тази констатация обаче не е потвърдена от независимо проучване. Един петдневен курс на третиране с ремдесивир в САЩ струва 2 340 долара.
Източник: Vesti.bg