Снимка на млад мъж, който рецитира революционна поезия, докато демонстранти скандират за връщане на цивилното управление, е победител в конкурса World Press Photo 2020, съобщи dnevnik.bg. Той е осветен със смартфони, защото в Хартум е изключено електрозахранването.
Снимката e направена на 19 юни 2019 г. в Судан. Тя е отличена в конкуренция със 73 996 кадъра, изпратени от 4282 фотографи от 125 държави.
Авторът е японецът Ясуйоши Чиба, който е главен фоторепортер на агенция "Франс прес" за Източна Африка и Океания, базиран в Найроби, Кения. Той завършва фотография в университета "Мусашино" в Токио, работи за "Асахи Шимбун", после минава през 2007 г. на свободна практика в Кения, а се присъединява към екипа на АФП в Бразилия през 2011 г.
"Това беше единствената мирна група протестиращи, която срещнах там. Усещах непобедимата им солидарност като тлеещи въглени, готови да се възпламенят отново", описва Чиба момента.
Протестите в Судан започнаха през декември 2018 г. и бързо се разпространиха из страната. Към април вече имаше седящи стачки до щаба на армията в столицата Хартум. Хората настояваха да се прекрати с 30-годишната диктатура на Омар ал Башир. На 11 април той най-после бе отстранен от власт с военен преврат и бе обявено временно военно правителство.
Но протестите продължиха с искане властта да бъде предадена на цивилно управление. На 3 юни военни откриха огън по невъоръжени протестиращи, бяха убити мнозина, други пострадаха от насилието. Три дни по-късно организацията Африкански съюз замрази членството на Судан сред вълна от международни критики за кръвопролитието.
Властите опитваха да разгонят протестиращите като спират тока и изключат интернет. Но хората си комуникираха с sms, устни послания и мегафони, за да продължат протестите. На 30 юни имаше нова атака от военните, но в крайна сметка двете страни се договориха за поделяне на властта на 17 август.
Лекгето Макола, ръководител на Market Photo Workshop и председател на журито на 2020 Photo Contest, коментира: "Особено в сегашните времена, когато има много насилие и конфликти, важно е да имаме изображение, което вдъхновява хората. Виждаме този млад мъж, който не стреля, не хвърля камъни, а рецитира стихотворение. Това е едновременно деклариране на позиция и вдъхване на надежда".
Крис Макграт, фотограф на Getty Images и член на тазгодишното жури, казва, че "това е просто една наистина красива, спокойна фотография, събрала в себе си всичкия протест на хората по света, искащи промяна".