Днес германците гласуват за Бундестаг (долната камара на парламента), като за депутатски места се борят общо 29 партии. За 10 от тях може да се гласува в цялата Федерална република, а за другите 19 – в една или повече федерални провинции. Федералните избори в Германия първоначално бяха насрочени за 28 септември 2025 г.

Внезапното разпадане на тройната коалиция на канцлера Олаф Шолц, в която влизаха Германската социалдемократическа партия (ГСДП), "Зелените" и Свободната демократическа партия (СвДП), обаче наложи да се произведат предсрочни избори, предаде БТА.

Шолц свика вот на доверие в Бундестага и загуби на 16 декември, който очаквано бе отхвърлен и федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер разпусна Бундестага насрочи нови избори за долната камара на парламента.

По данни на Федералната избирателна комисия на днешните избори за 21-вия Бундестаг ще могат да гласуват около 59,2 германци, имащи право на глас, като в това число влизат и германските избиратели, живеещи в чужбина.

Кандидати за канцлер издигнаха петте основни политически формации, които се състезават на изборите: Християндемократическият съюз (ХДС) заедно с баварската си сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС); ГСДП; "Зелените"; крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) и сравнително новият популистки "Алианс на Сара Вагенкнехт" (АСВ).

Много други партии се борят за благоразположението на избирателите, но те ще трябва да прескочат прага от пет процента, за да разполагат с депутати в новия състав на парламента.

През 2023 г. Бундестагът прие нов избирателен закон, който днес ще бъде приложен за първи път. Целта на реформата е да се намали числеността на парламента до бъдещия фиксиран брой от 630 места.

Долната камара на германският парламент официално разполага с 598 места. На националните парламентарни избори германските граждани гласуват два пъти - един път пряко за регионален кандидат и един път за партийна листа.

С първото гласуване избирателите определят кой пряк кандидат ще представлява определен избирателен район в Бундестага - кой ще отиде в Берлин от тяхно име. Който получи най-много първи гласове в един от 299-те избирателни района, той става депутат в Бундестага.

Гласоподавателите гласуват втори път – за дадена партия. Например, ако дадена получи 20% от вторите гласове в цялата страна, тя има право на 20% от местата в Бундестага.

Този тип гласуване съчетава пропорционален и мажоритарен вот. Например някой гласоподавател може да харесва конкретен кандидат от собствения си избирателен район и да го подкрепи с първия си глас, но с втория си глас избирателят може да подкрепи партия, различна от тази, издигнала въпросния кандидат, защото харесва общата ѝ предизборна програма.

Изборните секции днес отварят врати в 8 ч. местно време (9 ч. българско време) и затварят врати в 18 ч. местно време (съответно - 19 ч. българско време).

Източник: OFFNews