Италианското правителство възнамерява да наложи забрана на частни празненства
В Европа правителствата се готвят за национални и локални карантини заради драстичното увеличаване на броя на новозаразените в множество страни.
В испанската столица вчера под организацията на крайнодясната партия "Вокс" се проведе масов протест срещу частичната противоепидемична блокада на Мадрид.
Испания регистрира около 28 хиляди нови случая на заразяване с коронавирус за последните три дни. Общият брой на заразените с коронавирус в страната е вече 888 968.
Френският премиер Жан Кастекс не изключва локални карантини: "Пълна блокада трябва да бъде избегната на всяка цена в много трудна ситуация сме. Това е реалността на втората вълна и затова апелирам ясно хората да се мобилизират, за да я посрещнем“.
Италианското правителство възнамерява да наложи забрана на частни празненства и да ограничи броя на гостите на сватби и погребения, съобщи БНР
Британският премиер Борис Джонсън снощи обяви въвеждане на по-строги мерки в борбата с разпространението на коронавируса под формата на местни карантини по тристепенна скала.
Той обаче няма намерение да налага общонационална карантина, както през март, а ще следва, както и досега, балансиран подход, който ще запази икономиката функционираща и училищата отворени.
Мерките ще бъдат преразглеждани всеки месец. Лейбъристите изразиха съмнение, че правителсвото разполага с адекватен план за контролиране на вируса
А в Русия говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че заради по-добрите методи за лечение, повечето болнични легла и работещата система за справяне с вируса, страната може да си позволи да е по-гъвкава с мерките, въпреки увеличаването на броя на заразяващите се.
Директорът на Световната здравна организация предупреди срещу предложенията просто да се позволи на COVID-19 да се разпространи с надеждата да се постигне така наречения „стаден имунитет“, като каза, че това е “неетично”.
"Никога в историята на общественото здраве стадният имунитет не е бил използван като стратегия за реакция на огнище, камо ли на пандемия“, заяви Тедрос Аданом Гебрейесус на виртуален брифинг, цитиран от БГНЕС.
“Това е проблематично от научна и етична гледна точка”, каза той. “Да се позволи на опасен вирус, който не разбираме напълно, да се пусне на свобода, е просто неетично. Това не е опция”, категоричен е Тедрос Аданом Гебрейесус.
Източник: Днес.бг