Съвременните технологии, използвани в птицевъдството и животновъдството водят до производството на по-малко питателна храна. Това сочи изследване на Световния фонд за дивата природа (WWF), съобщава Lenta.ru.
Така например сега 6 бройлера съдържат това количество Омега – 3 мастни киселини, което сее съдържало в месото на пиле през 70-те години на 20 век.
Авторите на изследването са стигнали до извода, че заради нарастващото потребление на месо в света, се повишава и необходимостта от производство на храна за отглежданите животни и по-точно на соя.
Ако свотовното потребление на месо продължава да нараства със сегашните си темпове, то производството на соя към 2050 год. ще се увеличи с 80%.
Оказва се, че средностатистическият европеец изяжда годишно около 61 кг. соя. И тук не става въпрос за прием на соя в чист вид, а след употребата на продукти от животински произход.
„Светът консумира повече животински протеини, отколкото са необходими и това има разрушително въздействие на дивата природа. Малко са тези, които знаят, че основният проблем всъщност е свързан с храната, която е необходима за животните“, обясняват експертите на WWF.