Шанхай продължава да е под строг локдаун, масовите тестове не спират, както и усложнената обстановка свързана с набавянето на хранителни и други продукти от първа необходимост, и достъпът до медицински услуги.
В такива условия често има и прояви на неочаквана креативност и бизнес предприемчивост - и пропаганда.
Един пример за това е вайръл тренд из социалните медии - групи африкански мъже изпращат видео пожелания за скорошен край на пандемията и локдауна и благодарят на доброволците.
Клипчетата са кратки и персонализирани - споменават се имена на жилищни комплекси, квартали, компании и университети. Най-популярният формат е един - група млади африкански мъже държат черна дъска, на която е написан текстът на поръчаният поздрав, след това някой зад кадър го прочита изречение по изречение, а актьорите пред камерата го декламират, докато показват мускули. Видеото завършва с кратък танц, често на фона Gangnam Style. Допълнителна екстра, възможна срещу допълнителна такса, е да бъдат произведени няколко изстрела във въздуха с пушки.
Клипчето, адресирано към моя жилищен комплекс гласи “Пожелаваме на Xibanya Mingyuan Нула Позитивни PCR теста, Нула Позитивни Антигенни Теста, Локдауна да свърши скоро, Благодарим на доброволците.” Следват изстрели и танци.
Въпреки, че конкретния произход на тренда е неясен, изглежда, че най-популярната му версия - тази с африканските “воини” - е поне донякъде вдъхновена от популярния патриотичен екшън филм “Wolf Warrior 2” - сниман и в Африка, и станал в последствие нарицателен за по-агресивната китайска външна политика от последните години.
Трендът не се появи с локдауна, персонализирани видео поздрави за рождени дни и по други поводи са популярни от няколко години - но интересът към “пандемичните поздрави” е огромен - агенти споделят, че записват стотици клипчета на ден, и че актьорите им са дехидратирани.
Стандартно клипче струва 198 юана (ок. 56 лв), а такова с изстрели 78 лв. и повече - в зависимост от броя изстрели.
Опциите са няколко: освен т.нар. “воини - вълци” каталозите предлагат опциите африкански деца, африкански красавици, африкански “лелки”, египтяни пред пирамидите, украински и руски момичета, и тайландски травестити. Форматът и цените са почти еднакви.
Поръчките и плащанията най-често се правят през Wechat. Няколко агента обаче отказаха да коментират детайли като това къде се снимат клиповете, и колко се плаща на участниците в тях.
Неизменно обаче те заявяват, че “бизнесът върви много добре.”
Комуникацията чрез лозунги, банери и гръмки изказвания е типична за Китай - по време на първия локдаун през 2020 и ваксинационната кампания от 2021 също не липсваха примери за “вайръл” комуникация - от сорта на “Ако не лежите вкъщи на дивана, скоро трева ще покрие гроба ви” и “Ваксинирайте се, за да изградите велика китайска стена на имунитета.”
Трендът не е приет еднозначно.
Повечето шанхайци в локдаун го приемат за нещо весело, позитивно и почти задължително, ако даден комплекс получи поздрав, съседните му също не искат да останат по-назад.
Някои от чуждестранните жители на града коментират под клипчетата, че са проблемни, дори расистки.
Инженер от Мали коментира, че Африка се състои от 55 държави, и слагането им под общ знаменател по този начин не е продуктивно за имиджа на континента и на отделните нации; както и, че използването на оръжия затвърждава негативни стереотипи.
Проблемно според него е и използването на деца в някои от клипчетата.
Професор по китайска култура от един от водещите университети в Шанхай, смята, че няма такъв негативен елемент - и че приятелството между Китай и Африка е “чисто и искрено,” поздравите са и символ на благодарност за помощта, която Китай е оказвал на различни африкански държави през годините - и затова са и добре приети.
Подобни поздрави от “западния” свят биха били по-проблемни, защото някои биха ги приели като високомерие - и напомняне, че пандемичната ситуация, меко казано, не е особено “розова.”
Дори на пръв поглед забавен, позитивен и безобиден онлайн тренд като този не може да избяга от реалността на все по-фрагментираната и сложна световна система - но пък предлага интересен поглед към пандемичната креативност, националния брандинг и онлайн предприемачеството.
Автор: Асен Велинов