Паниката с цените на петрола по американските борси в понеделник доведе до безпрецедентните минус 37.63 долара за барел с доставка през май. Тази сутрин цената се върна над нулата, но пак остава под 2 долара. Какво означава това за реалния свят - този извън търговията с фючърси?

Защо е цялата паника

Основната причина е, че търсенето на горива и петрол се свива с такова бясно темпо, че производителите са готови да плащат на търговците да съхраняват добитото само и само да се отърват от него, за да не задръстят производствения процес. Търговците обаче не искат петрола, защото никой не го иска и се натоварват допълнително с разходи за складирането му. Депата в САЩ бързо се пълнят и се твърди, че в средата на май там няма да има свободни обеми. Стратегическият резерв на страната най-вероятно ще даде под наем част от незапълнените хранилища, но не е сигурно, че и това ще помогне. Доставките за юни все още се търгуват над 20 долара за барел, но ако няма бързо решение на проблема, и тя ще тръгне бързо надолу.

Какво означава това за потребителите

Не е задължително това събитие в САЩ да доведе до рухване и на цените в бензиностанциите, казва за "Ройтерс" Том Клоуза, анализатор в Oil Price Information Services. "Ще продължим да наблюдаваме понижаване през май на цените за бензин, дизел и самолетно гориво, но не бързайте да стигате до заключение, че на бензиностанциите някой ще ви подарява гориво само заради невероятното рухване от понеделник." По негови изчисления през май едно типично американско семейство ще си спести благодарение на по-ниските цени около 150 - 175 долара разходи за гориво. Но също толкова няма да влязат и в петролния сектор по цялата верига. Което повишава напрежението в нея, някои ще фалират и дори потребители тайно да се надяват някой да бъде принуден да им подарява гориво, всъщност бензиностанцията му вече ще е затворила, а петролът да се е насочил към пазари - например тези в Азия - които вероятно ще се възстановят по-рано.

Какво означава за авиокомпаниите

Те и без това тежко са закъсали за средства в брой, така че поевтиняването ще направи по-евтино оперирането на полети. Самолетите им летят - ако изобщо летят - почти празни. Но шокът от понеделник показва ясно едно - пазарът изобщо не ги брои за решаващ фактор в момента. Никой не очаква сериозно скоро да се подновят достатъчно полети, за да се усети чувствително по-високо търсене на самолетно гориво.

Какво означава за възстановяването на икономиките

Инвеститори и анализатори се опитват да изяснят кои са механизмите в петролната и борсовата търговия, предизвикали безпрецедентното рухване от 20 април. Но други разширяват рамката с проблемите на икономиката. Близо 30 млн. барела петрол за складирани за последните не повече от 3 месеца (т.е. глобалното търсене е намаляло с 30%) и ще са нужни месеци този обем да бъде изваден от депата, дори при оптимистичен вариант с бързо рестартиране на икономиката.

Какво означава за петролните компании

На първо място, че в понеделник на практика пазарът каза, че - поне за момента - не знае колко струват те. Петролните компании могат просто да изчакват момента, в който брокерите ще решат, че от дейността им може да се печелят пари. Най-вероятно той ще настъпи бързо и печелившите ще са тези, които е имало къде да съхраняват петрола си. Поне докато не отворят отново компании, ресторанти, авиопревозвачи, круизни линии и всички, които помагат да се пътува и търси гориво. Дотогава ще се качват само акциите на компании за онлайн пазаруване и куриерски доставки.

Ако вчерашното събитие се повтори отново и отново, петролният сектор - от добиващи през преработващи до продаващи компании - ще се окаже в болезнен недостиг на средства, оборотни и за капиталови инвестиции. Много фирми от този сектор в САЩ ще фалират, рафинерии може да затворят, а подновяването на работата им не е толкова лесно, колкото си мислят повечето хора. Дългосрочният ефект за инвестиции в проучване на нови и доразработване на известни находища, в поръчките за танкери и поддръжката на терминали може да промени целия модел на този сектор.

Източник: Дневник.бг

Снимка: Reuters