Перестройката - делото на живота на първия и последен президент на СССР
Първият и последен президент на Съветския съюз Михаил Горбачов навършва 90 години днес. Изтъкнатият политик смята перестройката и всичко, свързано с нея, за главното дело на своя живот.
„Дълбоко съм убеден, че перестройката беше необходима и ние я провеждахме в правилната насока. Главното, което постигнахме вътре в страната, е, че хората получиха свобода, приключиха с тоталитарната система. А на външната арена – прекратяване на Студената война, радикалното съкращаване на ядрените оръжия“, казва Горбачов пред ТАСС.
Руският президент Владимир Путин поздрави Горбачов за 90-годишния му юбилей.
„Вие принадлежите към плеядата ярки, изключителни хора, изтъкнати държавни дейци на съвремието, оказали значително влияние върху хода на отечествената и световната история“, написа Путин в поздравителната телеграма.
Руският президент изтъква също така големия професионален и жизнен опит, енергията и творческия потенциал на Михаил Горбачов. Путин пожелава на Горбачов здраве и всичко най-добро.
Навършвайки днес 90 години, бившият президент на СССР Горбачов поставя рекорд по продължителност на живота сред съветските лидери.
Горбачов ще отпразнува юбилея си в Zoom. Той ще прекара празника със своите близки, приятели и съратници.
Горбачов беше начело на Съветския съюз от 1985 г. до разпадането му през 1991 г. "Бащата" на перестройката се оценява по различни начини в днешна Русия. „Неговата нееднозначна политика и до днес остава предмет на спорове.
Неговото управление завинаги остава свързано с историята на разпадането на Съветския съюз, но също и с падането на „желязната завеса“ и изтеглянето на СССР от Афганистан. Неговите привърженици и хора, с които е работил, говорят за Горбачов като за крайно предпазлив човек, който умее да реагира на критика“, пишат руските медии.
"Горбачов е много нееднозначна и често критикувана фигура. В неговата политика имаше както глобални постижения, така и досадни грешки. Името му се асоциира главно с перестройката – реформа на политическата система, започнала в СССР в средата на 1980-те години. Страната започна преход от авторитаризъм към демократични принципи на управление, но резултатът беше разпадането на Съветския съюз.
Горбачов се помни и с периода на гласност. Ако първоначално под този термин се разбираше недопустимостта да се премълчават стопанските проблеми по места, то в крайна сметка страната стигна до непланирана свобода на словото в медиите, жертва на които стана първият и последен президент на СССР“, пише Газета.ру.
"Ако говорим за победите на Горбачов в периода на неговото управление, те до голяма степен са свързани с неговата външна политика. В средата на 1980-те години СССР беше в състояние на „студена война“ с две страни – САЩ и Китай. Горбачов успя да до доведе до мирен край двата конфликта, които във всеки момент можеха да прераснат в реална конфронтация.
Прекратяването на „студената война“ стана причина за падането на „желязната завеса“, благодарение на което в края на 1980-те години СССР започна да се връща в Европа като нейно културно-цивилизационно звено. По времето на Горбачов СССР възстанови отношенията си с Израел, Южна Корея, ЮАР и бяха установени партньорски отношения със Запада".
"В периода на управление на Горбачов приключи и войната в Афганистан, в която СССР беше на страната на правителствените сили на страната, а САЩ и техните съюзници подкрепяха ислямската опозиция. През 1986 г. Горбачов обяви поетапно изтегляне на войските. Последните войници напуснаха Афганистан на 15 декември 1989 г.“, припомня руското издание.
Източник: Днес.бг
Снимка: Стандарт