Общонационалната карантина в Италия, която е в сила от 10 март, помогна за забавяне на опустошителната епидемия в богатите северни региони и предотврати географско разпространяване на катастрофата за общественото здравеопазване. Но икономическата цена на ограниченията бе усетена в цялата страна и засегна тежко исторически слаборазвития Юг - известен като Медзоджорно, пише ДПА, цитирана от БТА.

Според Svimez, мозъчен тръст за развитието на Медзоджорно, около 1.4 милиона души в италианския Юг са загубили редовните си доходи и не могат да искат помощи от държавата. Бройката включва около 600 хиляди временни работници, които не се водят официално като безработни или са извън схемите за финансово подпомагане, и над 800 хиляди работещи в т.нар. черна икономика.

"Говорим за зона, в която равнищата на бедност са вече над средните, и има много семейства, успявали преди да вържат двата края, които сега обаче изпадат в бедност", казва директорът на Svimez Лука Бианки. "Това може да породи социално напрежение", добавя той.

Към края на март неколцина души се опитаха да откраднат храна от супермаркет в Палермо, вероятно окуражени от бунтарски послания в социалните мрежи, разпространявани от хора, свързани със сицилианската мафия. В отговор полицията започна да охранява магазините за хранителни стоки, а правителството задели 400 милиона евро за ваучери за храна за гладните.

Няколко експерти по криминалистика изтъкват риска, че мафията може да се възползва от кризата и да представи себе си като единствената общност, която е в състояние да помогне на хората в тежки времена. Бандитите могат да раздават храна, за да подобрят статута си сред населението и да сложат ръка на кретащи бизнеси чрез обичайните си методи от типа "предложение, което не можеш да отхвърлиш", твърдят експертите. "Едно от най-големите ми притеснения е, че организираната престъпност, единствената общност с големи количества ликвидни средства в момента, може да разшири влиянието си върху легалната икономика", казва Бианки.

Югът се нуждае също от разширяване на социалните мерки, насочени към настоящите аутсайдери - нещо, което правителството обмисля. Но Бианки приканва преди всичко към бързи действия. "Икономиката на Медзоджорно е като водолаз с по-малко кислород в бутилката, така че да може да стои под водата по-кратко време", казва той. "Колкото повече време отнеме на държавата да се задейства, толкова по-неуправляемо ще става вече положението, повече предприятия ще затворят, повече семейства ще страдат, а мафията чака в готовност" заключава той.

Снимка: The Daily Beast