Aртисти от цял Ирак взеха участие в "Завръщане в Мосул". Това е първата изложба в града от времето, когато той беше превзет от "Ислямска държава", чиято версия на сунитския ислям забранява повечето форми на изкуството, предаде "Ройтерс".
Марван Фатхи предава ужасяващите събития, които той и градът са преживели, чрез образа на гарван, кацнал на рамото на жена с горяща коса. Трите години под тираничното и насилствено управление на "Ислямска държава" и военната кампания, която я изтласка от Мосул, оставят северната част на града в руини. Хиляди души са убити, оставени бездомни или осакатени.
"Все още се будя през нощта и си мисля, че ще ни ударят по въздуха или че идват, за да ни отведат. Всеки ден е борба", разказва 36-годишният Фатхи. По негови думи артистите, останали в града, са живели в постоянни страх и отчаяние. "По едно време обмисляхме дали да не се самоубием. Но тогава си казахме: какво ще стане с децата ни", клати глава той.
В "Унищожение" Хавкар Рискин изобразява гигантски скелет, който стои на единия си крак. А серията от картини на Мохамад ал Кинани "Халифат I", "Халифат II" и "Халифат III" представя началото, края на "Ислямска държава" и възраждането на Мосул.
Изложбата се проведе в отворената отново "Роял хол" в Музея в Мосул, който беше плячкосан и унищожен от "Ислямска държава" и в последвалата война за отвоюването на града от терористите.
Ахмед Мозахем, друг артист, роден в Мосул, е продължил да работи тайно, докато градът е бил под контрола на бойците на "Ислямска държава". Той е направил 40 рисунки в обикновен бележник, който е криел, за да не бъде разкрит. В момента те са сред най-ценните му притежания, понеже са израз на това, което семейството му е преживяло.
"Военните не само унищожиха града ни. Те убиха и нещо отвътре - нашия дух", казва Мозахем.
След като завзема Мосул, "Ислямска държава" унищожава много древни паметници и артефакти. Но американският археолог Матю Винсънт смята, че съвременната технология може да помогне за съхраняването на изгубеното. Той е съосновател на проекта Rekrei, който събира фотографии на увредени или унищожени монументи, за да ги пресъздаде под формата на триизмерни изображения.
Посетителите на Музея в Мосул вече могат да хвърлят виртуален поглед върху древни асирийски съкровища, унищожени от "Ислямска държава". "Това никога няма да замести оригиналите, но новите технологии ни дават възможности, които нямахме преди", завършва Винсънт.
Източник: Дневник
Снимка: Ройтерс