Цветан Василев е обявен отново за издирване с Червена бюлетина на "Интерпол", научи "По света и у нас" от свои източници. Срещу Василев е започнало ново дело за пране на пари, придобити от фалиралата КТБ.
Искането за това е изпратено до Международната организация на криминалната полиция от българската прокуратура преди дни, научи "Труд News" от полицейски източници.
Това е станало, след като Софийска градска прокуратура е предприела действия по привличане на Василев като обвиняем за още две престъпления, свързани с „пране на пари“ от фалиралата КТБ. От прокуратурата отказаха официален коментар, но и не отрекоха за подновеното искане за международно издирване на Василев.
Новото искане за издирване съвпада и с разкритията на прокуратурата, че Цветан Василев, Красимир Каменов-Къро и други лица участват в мащабен заговор по дискредитиране на висши магистрати и полицаи с цел последващото им отстраняване. В серия от интервюта Цветан Василев потвърди, че последната година е наел нови лобисти, които да го представляват в САЩ.
Разкрития в медиите сочат, че Василев дори е платил 350 000 долара на един от американските си лобисти в опит главният прокурор Иван Гешев да бъде включен в санкционен списък от американската администрация. Подобен ход обаче е невъзможен, тъй като САЩ не биха си позволили да изпълнят искания на подсъдими за тежки престъпления, за каквото Василев е обвиняем от 2014 г.
Нещо повече, от редица публични източници, а и изказвания на самия Василев, както и на санкционирания по „Магнитски“ лидер на русофилите у нас – Николай Малинов, може да се заключи, че пребиваването на Цветан Василев в сръбската столица не би било възможно без официалната подкрепа на руски специални служби и руски олигарси като Константин Малофеев.
За момента новото обявяване на Цветан Василев за издирване от „Интерпол“ с „червен бюлетин“ не е публично. От години Международната организация на криминалната полиция има практика да публикува малка част от търсените лица. В същото време обаче новото искане на българските власти блокира възможността на Василев да пътува в чужбина, тъй като ако ползва легалните си документи, то той ще бъде засечен при първата гранична проверка и е възможно да бъде задържан.
Очакванията са, че съвсем скоро във връзка с подновеното международно издирване на Василев българската прокуратурата ще изпрати ново искане за екстрадиция до властите в Сърбия, които след като дълги години отказваха да върнат подсъдимия бивш банкер, накрая му предоставиха политическо убежище.
Припомняме, че Цветан Василев бе привлечен в качеството на обвиняем през 2014 г. за фалита на управляваната от него Кооперативна търговска банка (КТБ).
След като българските власти издадоха европейска заповед за арест на банкера, той се укри в Сърбия. Сръбските власти отказаха да го екстрадират и дори му предоставиха политическо убежище.
През 2022 г. Интерпол сне от издирване Цветан Василев. Припомняме, че "Корпоративна търговска банка" АД бе създадена през 1994 г., разраснала се бързо в периода 2007 - 2014 и фалирала на 6 ноември 2014 г. Обявена е в несъстоятелност със съдебно решение на 22 април 2015 г.
Банкерът Цветан Василев, който е съден за фалита на управляваната от него Корпоративна търговска банка (КТБ), на няколко пъти искаше да бъде разпитан чрез видеоконферентна връзка, защото се чувства застрашен, ако се върне в България. Бившият главен прокурор Сотир Цацаров обясни, че ще разпита Василев само ако бъде екстрадиран.
С постановление на Софийска градска прокуратура от 28 октомври 2016 г. за втори път бе отхвърлена молбата за разпит чрез видеоконферентна връзка на Цветан Василев.
И през 2019 г. Цветан Василев искаше да бъде разпитан по делото, което се води срещу него, но без да пристига в България. На 19 март 2020 г. Евросъдът разреши на КПКОНПИ да конфискува имуществото на Цветан Василев
Източник: Факти.бг