Близо 300 хиляди служители в малки и средни предприятия в Турция са загубили работата си през януари, след като бе увеличена минималната работна заплата в страната.
Това сочат данни на Турската фондация за изследвания на икономическата политика, съобщи в. „Хюриет”. Общо 379 хиляди души са загубили работата си през януари, 76 хиляди от тях са жени.
В доклада се посочва посочено, че 78% от хората, загубили работата си през първия месец на годината, са били служители в малки и средни предприятия.
През януари минималната работна заплата в Турция бе увеличена от 1000 турски лири до 1300 лири (790 лв.) Много бизнесмени предупредиха тогава, че промяната може да доведе до съкращения.
Най-много загуби на работни места са регистрирани в най-развитите части на страната. В Истанбул 63 хиляди души са останали без работа. Десетки хиляди са съкращенията и в Анкара, Измир и Анталия.
Увеличение на заетостта през януари е регистрирано само в един от общо 81 окръга в Турция - Ван, който е един от най-бедните в страната.
Въпреки сериозните проблеми за малкия и средния бизнес, предизвикани от решението за повишаване на минималната заплата, турската икономика изглежда се намира в добра форма.
През последното тримесечие на миналата година тя нарасна с впечатляващите 5,7% и изглежда неповлияна от конфликта между държавата и кюрдското малцинство, атентатите и влошените взаимоотношения с Русия.
Иранският президент Хасан Рохани договори с турския си колега Реджеп Ердоган сътрудничество в сферите на туризма и транспорта. Целта е стокообменът между двете страни да нарасне до 30 млрд. долара от около 10 сега. Рохани обяви, че Иран е готов изцяло да удовлетвори потребностите на Турция от газ и петрол.
Източник: Vesti.bg
Снимка: БНР
Да му мислят и нашите управници - и тук всеки трети предприемач в малкия бизнес е принуден на подобна стъпка!