Хиляди туристи, езичници, друиди, хипита и хора, които просто копнеят за пролетта, отбелязаха в събота настъпването на най-краткия ден в годината край древния монумент Стоунхендж във Великобритания, съобщи АП.

В 8:09 ч. по Гринуич (10:09 ч. българско време) слънцето изгря над гигантските камъни по време на зимното слънцестоене – най-краткият ден и най-дългата нощ в Северното полукълбо. Никой не можеше да види слънцето през ниската зимна облачност, но това не попречи на бурното барабанене, пеене и скандиране при изгрева.

Тази събота в Англия ще има по-малко от осем часа дневна светлина, но след това дните ще се удължават до лятното слънцестоене през юни.

Слънцестоенето е единственият случай, в който посетителите могат да се доближат до камъните в Стоунхендж, и хиляди са готови да станат преди изгрев, за да се потопят в атмосферата на събитието.

Кръгът от камъни, за преместването на всеки от които са били необходими поне 1000 души, е издигнат преди около 5000 години от неолитна култура, почитаща Слънцето. Основното му предназначение все още е обект на спорове: Дали е бил храм, слънчев часовник, гробище или някаква комбинация от трите?

В статия, публикувана в списание Archaeology International, изследователи от Университетския колеж в Лондон и Университета в Аберистуит твърдят, че обектът в равнината Солсбъри, на около 128 км югозападно от Лондон, може да е имал както политическо, така и духовно значение.

Това е следствие от неотдавнашното откритие, че един от камъните на Стоунхендж – уникалният монолит, който лежи хоризонтално в центъра на монумента, наречен „олтарен камък“ – произхожда от Шотландия, на стотици километри северно от мястото. Някои от другите камъни са донесени от хълмовете Пресели в югозападен Уелс, на близо 240 км на запад.

Майк Паркър Пиърсън от Института по археология на Калифорнийския университет заяви, че географското разнообразие подсказва, че Стоунхендж може да е служил като „паметник на обединението на народите на Великобритания, отбелязващ вечните им връзки с техните предци и космоса“.

Източник: БТА