Европейският парламент присъди най-голямата награда на ЕС за права - наградата "Сахаров" - на Махса Амини, която почина в ирански арест, и на движението "Жена, живот, свобода", което нейната гибел създаде.

Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта, връчена за първи път през 1988 г. на Нелсън Мандела и Анатолий Марченко, е най-високото отличие, присъждано от Европейския съюз за дейност в областта на правата на човека. Тя е жест на признание за лица, групи и организации, които имат изключителен принос за защитата на свободата на мисълта.

"Бруталното убийство на 22-годишната Джина Махса Амини беляза повратна точка. То предизвика движение, водено от жени, което влиза в историята", заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола, като използва кюрдското име на Амини при обявяването на наградата.

Мецола добави, че трислойният лозунг на движението е "обединяващ вик за всички, които се борят за равенство, за достойнство и за свобода в Иран".

Обявяването на наградата на ЕС става две седмици след като Нобеловата награда за мир беше присъдена на лишената от свобода иранска правозащитничка Наргес Мохамади.

Амини умря на 22-годишна възраст на 16 септември 2022 г., задържана от иранската религиозна полиция за предполагаемо нарушаване на строгите правила за обличане на жените в ислямската република.

Семейството и поддръжниците ѝ твърдят, че тя е била убита. Иранските власти твърдят, че тя е починала в ареста от неразкрито заболяване. Смъртта ѝ предизвика масови протести в Иран.

Тя породи и световно движение, известно като "Жена, живот, свобода", което призовава за прекратяване на налагането на забрадка на всички жени в Иран и за прекратяване на управлението на мюсюлманското духовенство в Техеран.