60 ядрени бомби и над 5000 тона химически оръжия крие Северна Корея в арсенала си, става ясно от доклад на американската армия, наречен "Тактиките на Северна Корея". Според него Ким Чен Ун няма ни най-малко намерение някога да се откаже от този запас, тъй като чрез него възпира страните, които иначе ще направят всичко възможно да променят режима.
"Северна Корея има между 20 и 60 бомби, като е способна да произвежда по 6 нови на година", гласи докладът. Някои експерти обаче твърдят, че до края на 2020 година КНДР вече може да има близо 100 ядрени бойни глави.
"Страната продължава да ги произвежда, защото лидерите й смятат, че ядрената заплаха ще възпре останалите държави, които искат да променят режима", допълват авторите.
Според американската армия Северна Корея има третият най-голям запас от химически оръжия - между 2500 и 5000 тона. Военните вярват, че в ситуация на конфликт, КНДР най-вероятно ще използва химически артилерийски снаряди, съобщи агенция Yonhap News.
В САЩ също така са притеснени, че армията на Ким Чен Ун може да притежава антракс или едра шарка. Според експертите, ако бъде прикрепрен към ракета, изстреляна към Сеул, само 1 кг антракс може да убие 50 хил. души.
Северна Корея също така развива способностите си за кибервойна, като е наела близо 6000 хакера, повечето от които са базирани в чужбина.
Според изтеклия доклад на ООН, Северна Корея може да създаде достатъчно малки ядрени глави, за да се поберат в балистичните й ракети. В началото на август няколко държави предупредиха, че Кралството на отшелниците може да е преодоляло техническото препятствие за изстрелване на ядрена ракета с голям обсег. Те също така предупреждават, че КНДР продължава да извършва ядрените тестове, въпреки че тяхното прекратяване бе договорено между Ким Чен Ун и Доналд Тръмп.
КНДР не е тествала ядрено оръжие или ракета с голям обсег от 2017 г., когато Ким Чен Ун обяви, че страната му е финиширала в състезанието за създаване на "Бомбата", въпреки международния скептицизъм. През същата година лидерът на Северна Корея наблюдаваше изстрелването на междуконтиненталната балистична ракета Hwasong-15, която е в състояние да достигне САЩ.
Експертите предполагат, че страната е тествала термоядрена бомба в подземната си площадка, която е била толкова мощна, че е причинила частично срутване в планината.
Експертите предупредиха - по това време от учените, работещи за Ким, се е изисквало да направят ядрената бомба възможно най-малка, за да може тя да бъде прикрепена към балистичната ракета. След това те трябвало да разработят технология, която да я приземи точно на целта. Така КНДР щяла да има оръжие, способно да заплаши САЩ.
Доклад, публикуван от "Ройтерс", бе представен на 15-членния комитет за санкции на Съвета за сигурност на Северна Корея.
"Корейската народнодемократична република продължава своята ядрена програма, включително производството на високообогатен уран и изграждането на експериментален реактор за лека вода. Корейската народнодемократична република продължава производството на ядрени оръжия", гласи доклада.
Източник: Днес.бг
Снимка: БГНЕС