Филмът на израелския режисьор Надав Лапид "Синоними", който разказва за опитите на един израелски мъж да потисне корените си, след като се мести в Париж, започвайки със собствения си език, спечели голямата награда "Златна мечка" за най-добър филм на международния филмов фестивал в Берлин на церемония тази вечер, предаде "Ройтерс".

Филмът, който разказва за Яав (Том Мерсие) и опитите му да се наложи като французин, изкоренявайки всичко израелско от себе си, е базиран на собствения живот на Лапид след преместването му зад граница и двойствените чувства, които изпитва към родината си.

Лапид посвети наградата на майка си Ера Лапид, която монтира филмите му до смъртта си по време на финалния монтаж на "Синоними".

"Монтирахме този филм заедно между болници и монтажното студио. Филмът ми е посветен на нея", каза той по време на благодарствената си реч.

Признавайки, че филмът, който изследва сложните отношения между корените и идентичността, може да се окаже противоречив както в Израел, така и във Франция, той помоли публиката да го приеме като "празник на киното".

Като дом на най-голямата еврейска общност Франция през последните години стана свидетел на някои нападения над евреите и еврейските институции, с което предизвика притеснения за възраждащ се антисемитизъм в страната.

"Може би има хора, които гледат на филма като скандал, но за мен този филм е празник на киното", каза режисьорът и допълни, че се надява хората да разпознаят "беса и яда като близки братовчеди на силните чувства привързаност и близост".

Филмът на френския режисьор Франсоа Озон "По божията милост" - драма за жертвите на злоупотребите с деца в католическата църква и битката им за справедливост, спечели подвластната "Сребърна мечка" на журито.

Германката Ангела Шаланек получи награда "Сребърна мечка" за най-добра режисура на филма "Бях у дома, но" ("Ich war zuhause, aber"), разказващ за влиянието, което оказва върху жена едноседмичното изчезване на 13-годишния й син. Шаланек е сред рекордните седем жени режисьори, включени в надпреварата тази година сред общо 16 филма.

Китайските актьори Ван Цзинчун и Юн Мей от драмата "Довиждане, сине" (So Long My Son) на Ван Сяошуай спечелиха "Сребърна мечка" съответно за най-добър актьор и най-добра актриса. Филмът, който е с продължителност над три часа, е пътуване през неотдавнашното минало на Китай и прави обзор на 30 години от китайската история, включително идеологическите промени при Културната революция на Мао Цзедун, политиката на едно дете и социалните последици от пазарните реформи и появата на нова средна класа.

Друг китайски филм - One Second на Джан Имоу бе изтеглен от конкурсната програма по-рано тази седмица. Фестивалът посочи като основание "технически причини", но широко се спекулираше, че филмът е станал жертва на държавната цензура в Китай.

Преди да обяви наградата, президентът на журито Жулиет Бинош спомена Имоу с думите: "След като спечели "Златна мечка" за първия си филм, неговият бе съществен глас на международната сцена. Надявам се да го видим по екраните по света много скоро, филмът много ни липсваше тук на Берлинале."

Създателите на италианския филм "Пирани" за нарко група въоръжение тийнейджъри, които тероризират улиците на Неапол, посветиха наградата си за най-добър сценарий на своята страна. Авторите заявиха, че тя отново трябва да се концентрира върху културата и образованието. "Да се говори истината в нашата страна стана много трудно", каза журналистът Алберто Савианo и допълни, че е рискувал живота си, за да пише за организираната престъпност. Според него наградата трябва да бъде посветена и на онези, които помагат за спасяването на хората, опитващи се да достигнат Европа.

Източник: Dnevnik.bg