Тя идва в Съединените щати едва на 8 години от сиропиталище в Каспичан. Днес Деси Андерсън е републиканският кандидат за щатския сенат от 46-и район в централен Илинойс.
35-годишната Деси отраства в щата Орегон, където е отлична ученичка, а по-късно завършва Университета в Индиана. Следва стаж в Американския конгрес, където работи за представители от щата Илинойс. „Честно казано, годините ми в сиропиталището не бяха лесни. Помня, че когато бях на 5, не ми даваха да ходя на училище, защото бях ромка - каза Андерсън в ексклузивно интервю за BG VOICE.
Така че, като дойдох в Щатите, ако искате вярвайте, любимото ми нещо беше да ходя на училище“. В ранната си кариера работи за няколко неправителствени организации към ООН с мисии в Судан, Уганда и Гватемала. Това е и времето, в което посещава България за първи път, за да се срещне с тогавашния заместник министър-председател.
„Чудесно е, че българи, които живеят тук, в Пеория, се свързаха с мен, след като са видели кандидатурата ми“, казва Деси Андерсън, която не знаеше, че Чикаго има най-голямата българска диаспора.
„Вярвам, че все още съм част от българската култура и идентичност, особено що се отнася до здравата работа“, казва кандидатът за щатския сенат, която е й собственик на малък бизнес. Андерсън и съпругът й имат имот за селски туризъм в централната част на щата. „Единствената причина да се кандидатирам беше, че ми писна от политиката на демократите спрямо малкия и среден бизнес“, казва Деси Андерсън. – Ако имахме по-умерена политика в Сприйнгфийлд (столицата на Илинойс, бел. ред.), нямаше да се кандидатирам“.
Деси Андерсън казва, че високите данъци в щата са основната причина да обмисли кандидатурата за щатски сенатор. Според нея с малцинството си в местния конгрес републиканците не са могли да работят за интересите на малките и средни бизнеси, което е принудило много от собствениците им да напуснат щата. Тя обаче няма конкретна програма на сайта си за реформи в данъчната система, които да помогнат на малките бизнеси в щата. Традиционно данъчните реформи на републиканците са в полза на ултра богатите и големите корпорации и генерират бюджетни дефицити.
„Винаги съм била републиканка. Вярвам, че Републиканската партия споделя идеалите на малкия предприемач. Ние сме прокапиталисти и няма нищо лошо в това. Както знаете, България има дълга история, свързана с комунизма, и хората емигрират тук, за да имат по-добър живот. Те инвестират парите си, изкарани с много труд“, казва Деси Андерсън.
Според американката с български корени тези избори ще са шанс за републиканците да увеличат местата си в законодателната власт на щатско ниво. „Мисля, че това, което ще направи тези избори много интересни, е, че ще видим много от избирателите, които казват: „Знаете ли, не сте толкова крайни колкото изглеждате“.
Да, има усещане, че много от избирателите са изключително разделени в позицията си, но ако обиколите в кварталите, ще видите, че те са по-скоро еднакви във вижданията си. Това е и причината за успеха на умерените републикански кандидати“, казва Андерсън.
Деси Андерсън има син на една годинка, който носи името Вано. Съпругът й казва, че името са избрали, за да отчетат българските корени на Деси. Семейството планира екскурзия до България, където Деси се надява да научи повече за ромското малцинство.
Ако спечели мястото в щатския сенат на Илинойс, Деси Андерсън ще бъде първата жена с български корени, избрана на подобен пост в САЩ.
Източник: Днес.бг