Пандемията промени поведението на българите, а и на всички по света по отношение на забавленията. В крайна сметка всички спряха да ходят на концерти или спортни събития и вечерите си прекарват в онлайн казина като Sesame или в Netflix и други стрийминг услуги.
Това беше особено тежък период за спортните и в частност футболните фенове. Поради затварянето на стадионите възможността за практикуване и гледане на този спорт е особено ограничена. Докато повечето лиги вече са в игра, много хора се чудят какво да правят, ако ограниченията не могат да бъдат възстановени.
Една такава идея са футболните и спортните филми. Те ви позволяват да си припомните емоциите на полето в комбинация с интересен сюжет. По-долу ще намерите топ 10 футболни филма.
Футболен покер (Pilkarski poker — 1989)
Първият в списъка ни е една полска филмова класика. Въпреки че филмът разказва за времето на Полската народна република, много хора ще намерят препратки към днешния ден в него. Перфектно възпроизведената картина предизвиква емоции и до днес. Той разказва за група президенти, които решават, че от днес определят резултатите от лигата. Как завършва всичко? Ще трябва да го изгледате, за да разберете.
Бягство към победата (Escape to Victory — 1981)
Имаше класика от Полша, сега е време за световен хит. Бягство към победата е базиран на истински събития, филмът разказва историята на мач между група военнопленници и нацистка Германия. В същото време затворниците планират бягство. Звездният състав и фактът, че във филма са играли 18 професионални футболисти, означават, че всичко в продукцията е на много професионално ниво.
Хулиганите от зелената улица (Green Street Hooligans — 2005)
Оказва се, че феновете не са само членове на фен клубове и организатори на кампании за помощ. Филмът с Илайджа Ууд разказва за по-тъмната страна на аплодисментите от трибуните. Трябва да се подчертае, че актьорите са отделили много време за срещи с членове на реални групи от фенове, за да отразят най-добре поведението им по време на мачове и действията им.
Гаднярът (Mean machine — 2001)
Историята е на бивш капитан на отбора по футбол на Англия, който е изпратен в затвор и решава да ръководи екип от затворници, с който да играят мач. Това е доста добър избор за скучните вечери. Особено след като главният герой се представлява от един невероятен актьор. Интересното е, че второстепенният герой се играе от Джейсън Стейтъм, който се показва в ролята си от различна страна, по-скоро комедийна.
Гол! (Goal! — 2005)
Гледането на футболни видеоклипове често се превръща в проследяване на историята на конкретен футболист. По този начин е по-лесно да се разказва и филмът става по-интересен. Същото се случва и в този филм, в който главният герой е имигрант от Мексико, който получава шанса да играе в английската лига. Филмът беше под патронажа на ФИФА, а една история се превърна в трилогия.
Шаолински футбол (Shaolin Soccer — 2001)
“Шаолински футбол” е типичен семеен филм, който е идеалният избор за една вечер с приятели. Учениците от манастира Шаолин използват уменията си по бойни изкуства, за да спечелят футболната лига. Филмът е по-забавен, отколкото реалистичен, но феновете на бойните изкуства могат да извлекат допълнителна стойност от него.
Бездомно игрище (Boisko bezdomnych — 2008)
Режисьорите изглежда са уморени от футболните филми за гимназията, които бяха популярни през деветдесетте години. Това е една от причините, поради които се правят филми за други социални групи, които се опитват да избягат от проблемите си с помощта на футбола. Тук имаме подобна история с Марчин Дорочински като треньор на група бездомни хора, които трябва да бъдат подпомогнати от играта при завръщането си в обществото. Филмът е награден с много награди и ако не сте го гледали — заслужава си.
Световна купа. Игра за всичко (Mundial: The Highest Stakes — 2013)
Единственият документален филм в този списък. Според експерти, този филм отлично показва атмосферата на футбола през 80-те години на миналия век. Освен това филмът показва много информация и игри зад кулисите, включително чрез разговори с полски депутати.
Крилати прасета (Flying pigs — 2010)
Още един филм за фен общността, този път от полска гледна точка. Той е направен чрез интересен подход, тъй като ви позволява да гледате мач от място, където спонсор не е някоя световно известна компания, а местен бизнесмен, а играчите се връщат към обичайната си работа след играта, защото е невъзможно да се издържат единствено от футбол. В такава ситуация се оказва, че спортът може да предизвика подобни емоции.
Звездите (Stars — 2017)
Друг филм, свободно базиран на реални събития. Комбинацията от житейска история на футболист, сензационна история и романтичен сюжет накара филма да държи зрителите в напрежение до последните мигове. Премиерата на филма беше през 2017 г. и въпреки че не спечели признанието на критиците, това е интересно предложение за някоя скучна вечер.
Заключение
Футболните филми са все още популярни сред режисьорите. Въпреки че не отразяват същите емоции като на стадиона, те ви позволяват да погледнете любимия си спорт от малко по-различна гледна точка. Особено по време на пандемия, където някои от игрите могат да бъдат преустановени за по-дълго.