На 1 септември ще се подновят ахеологическите разкопки на нос Червенка. Това съобщи директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
 
Спирането на работата се е наложило заради липсата на средства. Новото финансирането вече е осигурено и археолозите ще могат да подновят разкопките, обясни проф. Димитров. Той призна, че направените до момента открития са успели да изненадат всички.
 
"Ние смятахме, че има едно малко манастирче. Това е споменът на созополчани. Оказа се, че е голям, укрепен с яки крепости, да не казвам град, по-скоро квартал", обясни Божидар Димитров.
 
Според него селището на нос Червенка най-вероятно е било квартал на Аполония. Те са възникнали по едно и също време, а разстоянието по-море е едва 1 км.
 
"Това не е било препятствие за древните гърци. За тях морето е било улица, път", коментира професорът. Според него ако на нос Червенка е имало град, то името щеше да се е запазило до наши дни. "По Черноморието има етнически континуитет (б. ред. - непрекъснатост).

 
Винаги има население, което е оцеляло от старото и то предава имената. Ето, на всички несебърски църкви знаем имената, въпреки че те не се използват от 14 век.
 
Същото е и тук. Би трябвало името на селището да дойде, ако то е съществувало", аргументира се професорът. При разкопките са открити и основите на десетина къщи, които обаче са от по-късна епоха. Датирани са от ранно византийския и старобългарския период. Интересното е, че във всяка къща има кладенец.
 
 
 
Снимка: cross.bg