Тази нощ (30 срещу 31 март) стрелките на часовниците трябва да се преместят с час напред, с което на практика нощта срещу неделя ще стане по-къса. Промяната се налага заради преминаването от астрономическото, наричано често зимно, към лятното часово време.
Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 г. От 1999 г. преминаването към лятно време става в 3 ч. на последната неделя на март и продължава до 4 ч. на последната неделя на октомври.
В света лятното часово време се въвежда за пръв път от правителството на Германия по време на Първата световна война, за периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Малко по-късно същата година примерът е последван от Великобритания.
През септември 2018 г. Европейската комисия предложи ЕС да сложи край на смяната на времето още през март 2019 г. Ускореният график, предвиждан от Еврокомисията, обаче беше поставен под въпрос още през октомври, тъй като някои страни членки предупредиха, че те няма да могат да вземат необходимите мерки да се приспособят в области, като въздушния транспорт например, пише Dnevnik.bg.
Обществена консултация в ЕС миналата година показа, че 84 на сто от европейските граждани са против промяната на часовото време. В България също имаше анкета, която показа, че повечето българи искат да се прекрати тази смяна.
Снимка: Thinkstock/Guliver
A be vie , nemate li si druga rabota ?