Фотографът Стив Хейнинг продължава да разширява границите на това колко на дълбоко под вода могат да се правят фотосесии. Канадецът постави нов световен рекорд на Гинес, като засне модел на зашеметяващата дълбочина от 163,38 фута (49,80 метра), съобщава PetaPixel.
Фотографът и моделът Сиара Антоски са се гмурнали по дължината на 14-етажна сграда, за да си върнат официалния световен рекорд за най-дълбока подводна фотосесия на човек, който дотогава беше на 131 фута. Хейнинг преди това постави рекорд през юли 2023 г. (32 фута) и ноември 2023 г. (98 фута).
Снимките са се състояли върху останките от корабокруширал кораб край Помпано Бийч, Флорида, което е над границата без декомпресия от 130 фута.
Паузите дават време на тялото да освободи азотните газове, които се натрупват в тъканта. Твърде бързо изкачване или превишаване на лимита без декомпресия, без правилно отделяне на азот, може да доведе до декомпресионна болест. За да намалят риска от нея, Хейнинг и неговият екип са използвали специализирани газови смеси; добавяне на хелий към подавания въздух, както и отделни резервоари със 100 процента кислород. Той също така е довел експерта по техническо гмуркане и безопасност Уейн Фрайман, който ги е придружил.
Хейнинг и Антоски са преминали техническо обучение, смесване на газове и практики за декомпресия, за да проведат безопасно фотосесията на 163 фута. Моделът е трябвало да издържи на океанския студ, докато носи само рокля и е без оборудване за гмуркане.
„Подобряването на този рекорд не беше само за надскачане на техническите граници, но и за прокарване на границите на креативността и човешките способности“, казва Хейнинг. „Океанът представлява толкова уникален и динамичен фон. Изисква се ниво на прецизност и фокус, което не прилича на никой друг вид фотография – и в този случай физическите изисквания бяха също толкова високи, колкото и артистичните.“
Хейнинг и експертът Фрайман са направили разузнавателно гмуркане преди снимките и са завързали въже с плаваща шамандура, така че помощната лодка да знае точно къде ще бъдат. Те са и прикрепили допълнителни кислородни резервоари към линията.
Не всичко е минало гладко: рибари са привлекли голяма тигрова акула, а Хейнинг е бил ужилен от медуза по време на спускането, но това не го е спряло да направи рекорда.
Фотографът е използвал светкавици и мощни факли, за да освети Антоски, която е трябвало да общува чрез езика на тялото, тъй като зрението ѝ е било нарушено, тъй като не носила очила за подводно виждане.
„Бях нервен преди това, защото обичам да прекалявам с „какво, ако“, казва Хейнинг за Световните рекорди на Гинес. „Но в края на деня всички бяхме добре и беше много забавно. Всички сме супердоволни от финалните снимки“, коментира канадецът.