Навършиха се 30 години от появата на първите електронни усмивки, наречени още „емотикони“, пишат vesti.bg. На 19 септември 1982 г. проф. Скот Фалман от университета "Карнеги-Мелън" в гр. Питсбърг, щата Пенсилвания, първи предлага да се използват три поредни символа - двуеточие, тире и затваряща скоба - :-), за да се обозначи усмихващо се лице в текст, набран на компютър.
Ученият изпраща писмо с първата така изписана усмивка по университетската мрежа до колеги - преподаватели. Така в компютърната лексика се появява прочутото смайли, което се превръща в сериозно попълнение на електронния лексикон. Историята е съхранила писмото, което Фалман изпратил на местната електронна дъска с обявления, която била прототип на днешните форуми и в същото време се явявала като основно средство за общуване между служителите в университета.
Ето го и самото писмо:
19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman :-) From: Scott E Fahlman I propose that the following character sequence for joke markers: :-) Read
it sideways. Actually, it is probably more economical to mark things that are NOT jokes, given current trends. For this, use :-)
В превод то гласи:
19 септември 1982 г., 11:44 ч. Скот Е. Фалман: Предлагам следния символ, с който да се отбележи шега: :-) Четете го настрани. Всъщност, имайки предвид сегашната тенденция, може би е по-лесно да означаваме нещата, които НЕ са шеги. За тази цел може да се използва :-(
Историческото съобщение било предшествано от продължителна дискусия, в която участниците обсъждали въпроса какви символи следва да се използват, за да се покаже, че съобщението носи хумористичен характер.
Това изображение впоследствие получило наименованието "смайли" (от анг. smiley - усмихващ се). Съобщението, в което за първи път е използвано смайли, е открито едва през 2002 г. в архива на дъската за обяви на университета "Карнеги-Мелън", запазен на лента. В "дигиталните разкопки", организирани именно с цел да се открие това съобщение и по този начин да се определи датата на раждането на смайли, са участвали няколко ентусиасти.
Снимка: photo-forum.net