Любопитното българско присъствие в района на Херсон, Миколаев и Одеса, където не спират военните сблъсъци е регистрирано от Зелени Балкани, съобщиха от природозащитната организация.

Българските еколози съобщават, че млад царски орел излюпен в България през 2023 г. е засечен там. Благодарение на сателитният предавател, с който птицата е маркирана и се проследява от Зелени Балкани, екипа успя да установи скитническия период на младата птица.

В продължение на няколко седмици през това лято, царският орел облиташе териториите на Украйна, Молдова и Румъния, като не рядко посещаваше и районна на военните действия.

Орелът със звучното българско име Самуил, е екипиран със сателитното устройството по проект BESTbelt, реализиран с финансовата подкрепа на Евройпейския Съюз. Интересно е, че проектът е насочен към опазване на билогичното разнообразие в територии попадащи от двете страни на бившата ,,Желязната завеса“ разделяла Европа на два враждуващи лагера в недалечното минало, а днес са обединени в международна инициатива – Европейски Зелен Пояс.

Това ярко контрастира с факта, че царският орел посещава друга подобна разделителна линия на континента в наши дни. Дори и на стотици километри от драмата на военните сблъсъци, екипът на Зелени Балкани имаше косвени затруднения произтичащи от масовото използване на военни технологии в тези райони. Не еднократно работата на сателитното устройство бе компрометирана, като получените данни с позиции на птицата бяха с отклонения от по няколко стотин километра, нещо което не се случва с предавателите на птици обитаващи територии далеч от военната техника.

Вероятната причина за тези проблеми произтича от заглушаването на каналите за комуникации в засегнатите от войната области.

Все пак, царският орел Самуил благополучно се завърна в България, като сега е избрал да прекарва младежкия си период в Горнотракийската низина, както и Сакар и Източните Родопи. Двете южни погранични планини са едни от най – представителните територии от обхвата на българската част на Зеления пояс – райони със съхранена природа и биоразнабразие, в резултат на ограничен достъп до тези места по време на Студената война и ,,Желязната завеса“