
Най- дългото слънчево затъмнение на хилядолетието ще може да се види този петък (15 януари) от половин свят. Слънчевото затъмнение ще е пръстеновидно, а не пълно. То ще започне от Централна Африка, ще прескочи Индийския океан и ще продължи през Югоизточна Азия, през Хималаите чак до Югоизточен Китай. Слънчевото затъмнение ще трае 11 минути и 8 секунди в максималната си точка над Индийския океан. Най- продължително от суша- 10 минути 45 секунди явлението ще може да се наблюдава от столицата на Малдивските острови Мале. По време на лунното затъмнение конусът на лунната сянка ще прекоси общо 12 900 км от земната повърхност. Феноменът ще се наблюдава в
ивица с ширина 300 км, като в някои части то ще се вижда като частично.
Астрономите наричат този вид лунно затъмнение "бедния" брат на пълното лунно затъмнение. При него луната преминава в по- отдалечената от планетата ни част на своята орбита и не успява да закрие напълно Слънцето, при което то се вижда само като пръстен около луната.
В България слънчевото затъмнение ще се наблюдава частично. Най- ясно затъмнението ще може да бъде наблюдавано в Силистра между 7.50 и 8.57 ч при ясно време и от подходящо място.
В София слънчевото затъмнение ще може да се види в 9.15 часа, заради разликата във времето на изгрева.
Пръстеновидното слънчево затъмнение е най- голямото през хилядолетието.