Международният фолклорен фестивал в Бургас възроди една от най-ценните си традиции – научните четения по хуманитаристика, които събират на едно място етнографи, фолклористи и етнолози.
Тази година четенията са посветени на проф. Тодор Иванов Живков – човекът, който превърна Международния фолклорен фестивал в емблема и още през 1996 год. организира първите четения по хуманитаристика в рамките на фестивала.
Идеята да се възстановят е на ученици на проф. Живков, сред които и бургазлийката проф. Диана Радойнова. В Бургас пристигнаха и дъщерите на професора – Ангелина Иванова и Иглика Живкова.
„Страхотно попадение, много се радваме, че учениците на татко възстановиха идеята“, коментира Ангелина Иванова. Според сестра й Иглика Живкова, делото на баща им е намерило своето достойно продължение.
„Само като погледнем, че почти всички негови ученици вече са професори и са водещи личности в големите ни национални учреждения. Това е доста голямо влияние, което татко е оказал върху хуманитаристиката в България“, допълни Иглика Живкова.
И двете са доволни, че четенията по хуманитаристика се възстановяват във време, в което българската култура е в лошо положение. „Това обаче показва, че не може на науката да гледаме като на нещо, което трябва да донесе пари. Много е ценно, че четенията се правят отново, защото това е едно рамо за културата“, смята Ангелина Иванова.
Днес беше представена и сборникът „Паметта е жива“, в който са събрани докладите от тазгодишните четения.