Знаете ли, че първата обиколка на Васил Левски започва от Бургас? Бургазлийката Маргарита Русева е събрала в два тома малко известни факти от живота и делото на Апостола. Информацията, която публикува е събирана от архивите на няколко манастира и е плод на дълги проучвания.
„Ползвала съм информация от неща, които са писани преди Освобождението и от хора, които са били близки до Левски в освободителното движение“, разказва Маргарита Русева. Такъв близък човек, който остава с Апостола чак до неговия край е и Христо Иванов – Големия.
През декември 1868 год. той чака Матей Преображенски и Левски в Истанбул, за да ги срещне с доставчици на оръжие. След това групата е трябвало да стигне до Варна, но разбират, че корабчето им е следено и акостират на остров Света Анастасия. В Бургас Левски и Преображенски са чакани от двама братя. Те стават касиери, приемат и разпределят оръжието. Къщата на братята е запазена и до днес, разказва Маргарита Русева. „Като ученичка съм поднасяла цветя там“, обяснява авторката. Така започва първата обиколка на Апостола, който от Бургас минава през Странджа и започва изграждането на комитетската си мрежа. „Имало е комитети и на рибарите, дори и на нестинарите“, твърди авторката.
От книгите става ясно, че Левски произлиза от хайдушки род. „Негов прародител – Кръстил е тръгнал с дружина към Истанбул, за да сваля султана, но е заловен и обесен. Дядо му Кунчо пък е арестуван за убийството на Сабри бей в Пловдив. Той обаче успява да избяга“, разказва Маргарита Русева.
Тя има и свой прочит на събитията от последните дни на Апостола. За Маргарита Русева 27 декември е дата, на която трябва да се отдава почит на Апостола. (б.ред. – Левски е заловен от заптиетата на 27. 12. 1872 год.)
„Тогава той изпълнява божията воля. Отива да спаси над 600 комитетски хора. На тях е казал: Ако губя, губя само мене си. Ако не го беше направил, нямаше да е Левски. Тези хора са били арестувани и заплашени, че ако не го предадат, ще бъдат обесени. Представяте ли си? 600 човека на бесилката, а Левски жив! Той не е предаден, а по собствена воля отива, за да спаси тези хора“, категорична е авторката.
Според Маргарита Русева най-важното от делото на Апостола, което и до момента се премълчава е документът – Нареда на работниците за освобождението на българския народ. „Той пише за работниците, не за борците. Левски е човекът, който първи разбира, че пътят на свободата на човека, на човешкия труд не е борбата, е работата. Той и неговите хора правят именно това. В продължение на 10 години работят за Освобождението. Те не се борят в този момент, а създават над 1000 комитета“, обяснява Маргарита Русева и допълва „Мисля, че това е една от задачите ни. Да отдадем национална почит към комитетите и хората, които са участвали в тях“.